VIII Gminna Akcja Profilaktyczna!

Rodzina. Rodzice, rodzeństwo, dziadkowie… To przestrzeń, którą tworzymy razem. To wartości, tradycja, wspomnienia, nauka, zabawa…, to czas wspólnie spędzany. Dlatego też,  organizując tegoroczną akcję profilaktyczną, postawiliśmy na RODZINĘ!

 

23 marca 2017 r. w Publicznym Zespole Szkół im. Św. Jana Pawła II w Łoniowie odbyło się podsumowanie VIII Gminnej Akcji Profilaktycznej „Więzy rodzinne. Zdrowe więzy – zdrowa rodzina”, której patronował Wójt Gminy Łoniów oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łoniowie.

Koordynatorem akcji była p. Wioletta Klimkiewicz. Do współpracy włączyli się nauczyciele: p. Wanda Stępińska, p. Barbara Cieśla, p. Renata Burek  oraz ks. Leszek Pituch.

Ideą naszej akcji profilaktycznej było przede wszystkim promowanie rodziny i silnych więzi międzypokoleniowych oraz pogłębienie świadomości młodych ludzi na temat wartości i roli rodziny w życiu każdego człowieka, która jak wiemy odgrywa ogromną rolę w naszym życiu, jest  przecież najważniejsza.

Finału akcji nie wyobrażaliśmy sobie bez udziału rodziców, to dla nich przygotowaliśmy część artystyczną, utwory muzyczne oraz zaprezentowane prelekcje.          

Uczniowie klasy III b gimnazjum – to wspaniali artyści! Prawdziwie profesjonalna gra aktorska w ich wykonaniu spowodowała niesamowite wzruszenie wśród zgromadzonych gości. Każda przedstawiona scena wywoływała wiele emocji, skłaniała do zadumy i refleksji. Natomiast najmłodsi artyści z klasy III B szkoły podstawowej z ogromnym wdziękiem i charyzmą zaprezentowali swoje talenty wokalno-taneczne.

Zaproszeni prelegenci przedstawili wiele cennych i wartościowych treści związanych z tematyką dotyczącą rodziny. „Rodzina jest w życiu oparciem, czymś, co chroni, co daje siłę” – i jak ważna jest ona w procesie wychowania dziecka, przybliżyła nam p. Małgorzata Ewa Chorzępa – pedagog Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Sandomierzu. Natomiast psycholog, również przedstawiciel poradni, p. Michał Domka przedstawił w sposób bardzo spontaniczny i niekonwencjonalny temat: „Jaki wpływ mają postawy rodzicielskie na rozwój społeczny i emocjonalny dziecka”. Wzruszającym momentem było wystąpienie dyrektor Domów dla Dzieci i Młodzieży w Łoniowie p. Alicji Pieczonki, która przybliżyła nam problem zerwanych więzi i ich wpływ na rozwój i funkcjonowanie dzieci w domach dziecka.

Nieodłącznym elementem każdej akcji są konkursy, tym razem również nie było inaczej…, zainteresowanie nimi przerosło najśmielsze oczekiwania, bowiem w sumie wpłynęło prawie 250  prac konkursowych ze wszystkich szkół w naszej gminie, co nam sprawiło ogromną radość.

Organizowane konkursy:

  • Konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej „Rodzina w oczach dziecka”;
  • Konkurs „Moja rodzina – drzewo genealogiczne” dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum;
  • Konkurs literacki i multimedialny „Rodzina – tu wszystko się zaczyna…” dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum.

 

Laureatów oraz wyróżnionych uczniów przedstawiamy w odrębnym dokumencie.

Lista laureatów konkursów VIII Gminnej Akcji Profilaktycznej- POBIERZ

 

W czasie podsumowania akcji zostały ogłoszone wyniki konkursów. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łoniowie. 

Serdeczne podziękowania składamy na ręce Wójta Gminy Łoniów p. Szymona Kołacza oraz przewodniczącego GKRPA p. Marka Bisztygi za patronat nad VIII Gminną Akcją Profilaktyczną oraz ufundowanie nagród rzeczowych. 

Ponadto podziękowania składamy wszystkim uczestnikom akcji: rodzicom, uczniom, nauczycielom, dyrektorom szkół z gminy Łoniów oraz prelegentom  za przyłączenie i zaangażowanie się do działań z zakresu profilaktyki.

 

Autor: Wioletta Klimkiewicz

 

Wielkość czcionki
Kontrast