| loniow.pl |

ROK 2018

foto

,, Chcemy oddychać świeżym powietrzem’’, to hasło tegorocznego happeningu antysmogowego. W dniu 20.12. 2018r. uczniowie wraz z nauczycielami przemaszerowali przez miejscowość Gieraszowice z hasłami zachęcającymi mieszkańców do ograniczenia emisji CO2. Rozmawiali również z mieszkańcami oraz rozdawali ulotki informujące o szkodliwości spalania śmieci w domowych piecach i kotłowniach.

W dniu 7 grudnia 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie, odbyło się ostatnie spotkanie Gminno-Powiatowego Zespołu Kooperacji podczas którego dokonano podsumowania Projektu pn ”Liderzy kooperacji”. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, samorządowych, oświaty , kultury, WTZ, ŚDS, policji oraz Stowarzyszeń.

"Szkoła Podstawowa w Sulisławicach obchody 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęła dnia 6 listopada 2018 roku marszem pod hasłem "100 flag Polski na 100 - lecie odzyskania niepodległości przez Polskę". Uczniowie przygotowali patriotyczne transparenty oraz własnoręcznie wykonali flagi Polski, z którymi wyruszyli w marsz po Sulisławicach.

W sobotę, 24 listopada 2018 r. na hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Łoniowie miłośnicy ping-ponga mieli okazję spotkać się na XVIII Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego.

19 listopada 2018 r. podczas uroczystej sesji, która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie zainaugurowano VIII kadencję Rady Gminy Łoniów. Urząd Wójta Gminy Łoniów oficjalnie objął Szymon Kołacz, którego po raz czwarty wybrano na włodarza gminy.

W dniu 14 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej w Łoniowie im. Św. Jana Pawła II, jako zwieńczenie obchodów 100- Lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, odbył się Koncert patriotyczny pt. Pieśń dla Niepodległej.

Niedziela 11 listopada 2018 – Łoniów – 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To wyjątkowy dzień naznaczony wielopokoleniowym świętowaniem.

08 listopada 2018 r. odbyła się ostatnia w minionej kadencji sesja Rady Gminy Łoniów. Tego dnia nie mogło zabraknąć podziękowań, życzeń oraz gratulacji.

Dnia 7 listopada 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Gieraszowicach odbyła się uroczystość otwarcia nowoczesnej pracowni przyrodniczej, w której uczestniczyli Wójt Gminy Łoniów, dyrektor szkoły, zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele, oraz uczniowie.

W dniu 25 października 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie zostały podpisane umowy pomiędzy Lokalną Grupą Działania Ziemi Sandomierskiej a organizacjami pozarządowymi na realizację małych grantów. Środki na te zadania pochodzą z Programu Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 w ramach wdrażanej przez LGD Ziemi Sandomierskiej Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Lokalną (LSR).

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Wnorów w ramach projektu pt. „Taki młody, taki stary w piłkarzyki może grać” zorganizowało VII Piknik Rodzinny. Uczestniczyli w nim mieszkańcy Wnorowa ale nie zabrakło też osób z sąsiednich miejscowości z czego bardzo jesteśmy zadowoleni. W czasie pikniku można było skorzystać z wielu przygotowanych atrakcji między innymi z przejażdżki bryczką oraz na kucyku , które udostępnił Pan Jurek Sołtys. Dla najmłodszych były oczywiście dmuchańce oraz wata cukrowa i popcorn. Wrażeń artystycznych zapewnił nam zespół „Czerwone korale” oraz zespół ludowy „Ocicanki” z Ocic.

16 października 2018 r. obchodziliśmy szczególnie uroczyście ŚWIĘTO SZKOŁY, gdyż w bieżącym roku łączy się z wieloma rocznicami. - 100 lat NIEPODLEGŁOŚCI NASZEJ OJCZYZNY, 100 lat szkolnictwa na terenie obwodu szkolnego szkoły w Łążku, 70 lat użytkowania najstarszej części szkoły, 40 lat wyboru na papieża Karola Wojtyłę, 10 lat nadania szkole imienia JANA PAWŁA II

50 lat temu przysięgali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską i że się nie opuszczą aż do śmierci. 13 października 2018 r. szesnaście par z Gminy Łoniów świętowało wspólnie swoje jubileusze odbierając z rąk wójta Szymona Kołacza Medale Za długoletnie Pożycie Małżeńskie nadane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

12 października 2018 r. obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej w Gminie Łoniów. To piękne święto z udziałem dyrektorów szkół i przedszkoli, nauczycieli, pracowników obsługi, władz samorządowych oraz emerytowanych nauczycieli rozpoczęła Msza Św. w kościele Świętego Mikołaja Biskupa w Łoniowie.

Powiatowy Turniej Niepodległościowy odbył się 12 października 2018 r. w Sandomierzu. Organizatorem Turnieju było Starostwo Powiatowe w Sandomierzu. Celem turnieju było: uczczenie 100.

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach był organizatorem konkursu pn. „Potrawy regionalne i tradycyjne z gęsiny”. Konkurs odbył się 14 października 2018 r. w Rakowie.

Niemal 1000 metrów za 2,5 ml zł. W miejscowości Świniary Stare do użytku oddany został wyremontowany odcinek drogi wojewódzkiej nr 872. Przebudowa drogi polegała na wykonaniu nawierzchni bitumicznej, chodnika z kostki brukowej, przebudowę 2 zatok autobusowych, zjazdów, przepustów, poboczy, odwodnieniu, oczyszczeniu i umocnieniu rowów oraz odnowę oznakowania poziomego i pionowego.

Projekt jest aktualnie realizowany na terenie gminy Łoniów. Głównym jego celem jest termomodernizacja budynków użyteczności publicznej oraz zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Wartość tego projektu to kwota 11 187 626.00 zł. Gmina ze środków unijnych pozyskała kwotę 5 926 089.06 zł.

W czwartek 4 października w świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie miało spotkanie Zastępcy Dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej ks. Krzysztofa Banasika z Wójtem Gminy Łoniów Panem Szymonem Kołaczem. Na spotkanie, którego inicjatorem był Ks. Dyrektor przybyła młodzież z Kielc i Chmielnika – wolontariusze Caritas Diecezji Kieleckiej. Młodzież zainteresowana była rozwojem naszej gminy i metodami pracy Pana Wójta.

27 września 2018 r. wszystkie szkoły z trenu Gminy Łoniów doposażone zostały w 91 nowoczesnych komputerów wraz z oprogramowaniem

23 września 2018 r. parlamentarzyści i radni samorządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych, wójtowie i starostowie pracownicy samorządowi, sołtysi, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, a także strażacy z kilkudziesięciu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych modlili się wspólnie przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach.

XVI edycja konkursu „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne” miała miejsce na Sandomierskim Zamku w dniu 16.09.2018 . Organizatorem imprezy było Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu były „Warzywa korzeniowe w lokalnej kuchni”.

Kilka tysięcy wiernych wzięło udział w dwudniowych uroczystościach odpustowych z okazji święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sulisławicach. W tym roku uroczystości miały wyjątkowy charakter ponieważ połączone zostały z obchodami jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej.

26 sierpnia 2018 roku rolnicy powiatu sandomierskiego dziękowali w Dwikozach za tegoroczne plony.

12 sierpnia 2018 r. mszą świętą oraz tradycyjnym korowodem dożynkowym rozpoczęły uroczystości Gminnego Święta Plonów w Gminie Łoniów.

08 lipca 2018 r. w Zawidzy odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę akcji „Burza”. Na patriotycznej mszy świętej odprawionej w intencji poległych żołnierzy zgromadzili się przedstawiciele samorządów, związków kombatanckich, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy gminy.

Rada Gminy Łoniów udzieliła wójtowi Szymonowi Kołaczowi absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu. Radni jednogłośnie przyjęli jedną z najważniejszych uchwał w roku z wykonania budżetu za 2017 rok. Wszyscy obecni na sesji radni zagłosowali za udzieleniem absolutorium Wójtowi Gminy Łoniów.

17 czerwca 2018 r. Łoniów po raz jedenasty stał się pierogową stolicą województwa świętokrzyskiego, a to za sprawą zorganizowanego „Festynu rekreacyjno – kulturalnego PIEROGARNIA 2018”, na które zaprosiło Stowarzyszenie Aktywnej Społeczności w Świniarach, Wójt Gminy Łoniów oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie.

17 czerwca 2018 r. miało miejsce odsłonięcie tablicy poświęconej żołnierzom Batalionów Chłopskich. Uroczystość połączona była z obchodami Święta Ludowego w Gminie Łoniów.

O tym, że wiara, zdrowie i rodzina są najważniejszymi wartościami w życiu człowieka mówił profesor Stanisław Góźdź – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii 10 czerwca podczas „Niedzieli Profilaktyki Onkologicznej” w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach. Przy kościele dyżurował cytomammobus ŚCO.

W dniu 9 czerwca 2018 r. w miejscowości Jasienica odbył się Piknik Rodzinny zorganizowany z okazji Dnia Dziecka.

30 maja 2018r w Sanktuarium w Sulisławicach odbył się Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej ,,AVE MARIA”. Gospodarzami byli Duszpasterze parafii – Ojcowie Zmartwychwstańcy.

W dniach 26 maja – 01 czerwca zorganizowana została XXIV edycja Sportowego Turnieju Miast i Gmin – STMiG 2018, w której udział wzięła Gmina Łoniów.

W sobotę, 26 maja, o godz. 11.00 w sulisławskim Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej dwóch diakonów ze Zgromadzenia Zmartwychwstańców przyjęło święcenia kapłańskie. Sakramentu święceń udzielił im biskup ordynariusz diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz.

Już po raz szósty uczniowie naszego gimnazjum brali udział w projekcie edukacyjno-wychowawczym „Zielona Szkoła” , w tym roku pod hasłem „Odkrywamy to co nieznane”, czyli „Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu”.

Już po raz czwarty 24 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej w Łoniowie odbyła się Konferencja historyczno-regionalna pod hasłem „ Nad wszystko inne, ceń strony rodzinne”.

XI edycja konkursu papieskiego „Jan Paweł II był, jest i będzie…” pod patronatem Wójta Gminy Łoniów miała miejsce jak zawsze w PSP im. Jana Pawła II w Łążku w dniu 18 maja 2018r., w 98 rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Związana była z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Sulisławicach swoje święto obchodzili strażacy ochotnicy z Gminy Łoniów. Były podziękowania za ofiarną i bezinteresowną służbę, gratulacje oraz moc życzeń dla wszystkich druhów z terenu gminy.

10 kwietnia 2018 r. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łoniowie oraz Powiatowa Komenda Policji w Sandomierzu przeprowadzili gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. Organizowane corocznie zawody mają na celu popularyzację przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach wśród najmłodszych, jak również kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu drogowego.

W Publicznej Szkole Podstawowej w Łoniowie realizuje się zaplanowane działania edukacyjne w oparciu o pracownię edukacji ekologiczno – przyrodniczej.

22 marca 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie, odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom".

Gmina Łoniów znalazła się wśród zaszczytnego grona samorządów z terenu województwa świętokrzyskiego wyróżnionych tytułem ,,Wzorowej Gminy”. Tytuł ten został przyznany w kategorii ,,Lider Integracji Społecznej”. Uroczysta Gala odbyła się 15 marca 2018 r. w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Ogólnopolski Konkurs ,,Wzorowa Gmina” honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas.

14 marca 2018 r. z okazji Gminnego Dnia Kobiet oraz Narodowego Święta Niepodległości w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie odbył się koncert i spotkanie z grupą Triodeon pt.: „Z wdzięczności do Niepodległości - Zdrowy Polak nowy patriotyzm".

3 marca 2018 roku w Sulisławicach odbył się patriotyczny koncert „Niepodległa - Niepokorna”. Piękne pieśni i piosenki zaśpiewali wspólnie utalentowani muzycznie absolwenci oraz uczniowie miejscowej szkoły. Koncert i wystawa poprzedziły niedzielny ogólnopolski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. Szkoła Podstawowa w Sulisławicach podjęła się organizacji imprezy po raz trzeci, a Sulisławice znalazły się w gronie 333 miejscowości w Polsce, gdzie w tym dniu odbyły się biegi.

Piłkarze z Wnorowa okazali się najlepsi w XI Gminnym Halowym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Łoniów rozegranym w sobotę 24 lutego pod hasłem „Sport przeciw nałogom”.

W dniu 26 stycznia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Łoniowie już po raz piąty odbył się Jubileuszowy Koncert Kolęd i Pastorałek. Podczas koncertu swój premierowy występ zaprezentował nowo powstały Zespół Pieśni i Tańca Czerwone Korale.

„Serca naszych uczniów i przedszkolaczków biły gorącym rytmem dyktowanym miłością do naszych kochanych BABĆ i DZIADKÓW. To dla nich wnuczęta przepięknie tańczyły, śpiewały, odgrywały różne scenki aktorskie, a przede wszystkim dziękowały za obecność dziś i w całym dotychczasowym życiu.

30 stycznia br. w Starostwie Powiatowym w Sandomierzu pre-umowy na dofinansowanie projektów uroczyście podpisali Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas i Członek Zarządu Województwa Marek Szczepanik oraz Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski, Wójt Gminy Łoniów Szymon Kołacz oraz Dyrektor Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu Janusz Sikorski.

26 stycznia 2018 roku po raz kolejny Sulisławice rozbrzmiewały śpiewem i muzyką. Powróciły magia i czar Świąt Bożego Narodzenia, wieczór wypełniony był dźwiękami kolęd, pastorałek, świątecznych piosenek. Tradycja spotkała się ze współczesnością.

W duchu Bożonarodzeniowym w piątkowy wieczór 19 stycznia w sali widowiskowej GOK odbył się Wieczór Kolęd i Pastorałek w wykonaniu folk kapeli Góralska Hora.

13 stycznia 2018 r. w Sanktuarium Maryjnym w Sulisławicach można było usłyszeć tradycyjne polskie kolędy w wykonaniu Eleni – jednej z najpopularniejszych piosenkarek na polskiej scenie muzycznej. Podczas świątecznego koncertu usłyszeć można było m.in.: „Wśród Nocnej Ciszy”, „Gdy Się Chrystus Rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Lulajże Jezuniu” czy „Maleńka przyszła miłość”.

Wielkość czcionki
Kontrast