| loniow.pl |

Rok 2019

27 grudnia 2019 r. sulisławskie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej pękało w szwach. To za sprawą koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu "Golec uOrkiestra”, na który zaprosił kustosz sanktuarium Artur Traczewski CR.

11 grudnia 2019 r. Gmina Łoniów była organizatorem „Konwentu wójtów, burmistrzów, prezydentów województwa świętokrzyskiego”.

Ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską i ponad pół wieku trwają przy złożonej sobie przysiędze. 29 listopada 2019 r. dziewiętnaście par z terenu Gminy Łoniów świętowało swój życiowy sukces, długoletnie pożycie małżeńskie.

28 listopada 2019 r. na Sesji Rady Gminy Łoniów, Wójt Gminy Pan Szymon Kołacz wręczył dyplomy uznania pięciu uczniom, którzy złożyli wnioski o przyznanie Stypendium Wójta Gminy Łoniów. Założeniem lokalnego programu jest promowanie i motywowanie do aktywności uczniów zdolnych posiadających znaczące osiągnięcia naukowe i artystyczne oraz wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży, będących mieszkańcami Gminy Łoniów.

Już po raz XIX na sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Łoniowie odbył się Gminny Turniej w Tenisie Stołowym. „SPORT PRZECIW NAŁOGOM” to hasło które przyświecało rozgrywkom, a jego celem było propagowanie trzeźwego stylu życia poprzez uprawianie sportu, spędzania czasu wolnego bez alkoholu i używek, poprawa sprawności fizycznej oraz integracja.

Gminna Biblioteka Publiczna w Łoniowie wzięła udział w Programie „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019” realizowany przez Instytut Książki. Celem programu jest zapewnienie zrównoważonego dostępu do technologii teleinformatycznych i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach poprzez wyposażenie bibliotek w tych gminach w nowoczesny sprzęt komputerowy.

Ładunek wybuchowy, ewakuacja szkoły, pościg policji za terrorystami, gaszenie pożaru, pomoc medyczna rannym. Na szczęście to tylko kilka elementów ćwiczeń jaki został zainscenizowany podczas Gminnych Ćwiczeń Obronnych 15 listopada 2019 r. w Gminie Łoniów.

W poniedziałek 11 listopada 2019 r. w Gminie Łoniów  odbyły się w uroczystości związane z obchodami 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Był korowód niepodległościowy,  Msza Święta, składanie kwiatów oraz niepodległościowy koncert.

9 listopada 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie odbyło się uroczyste zakończenie sezonu wraz z rozdaniem nagród Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Pasjonaci  PZHGP – oddziału w Sandomierzu na  spotkaniu podsumowali tegoroczny sezon lotowy, a najlepsi hodowcy odebrali puchary i dyplomy za wyniki w rywalizacji gołębi pocztowych.

29 października 2019 r. oficjalnie przekazano do użytku kierowców i pieszych drugi odcinek wyremontowanej drogi wojewódzkiej nr 872 w Świniarach Nowych.

14 października 2019 r. w Gminie Łoniów odbyły się obchody Dnia Edukacji Narodowej. Oświatowe święto zgromadziło pracowników, nauczycieli i dyrektorów gminnych placówek, władze samorządowe oraz emerytowanych nauczycieli.

23 września 2019 r. po raz trzynasty w Sulisławicach odbyła się Pielgrzymka Samorządowców i Strażaków.

XVII edycja konkursu „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne” miała miejsce na Sandomierskim Zamku w dniu 15.09.2019 . Organizatorem imprezy było Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu były „Grzyby w lokalnej kuchni”.

My mieszkańcy wsi Otoka, mając na uwadze troskę o bezpieczeństwo przeciwpożarowe i przeciwpowodziowe naszych domów i gospodarstw, postanowiliśmy zorganizować w naszej wsi Ochotniczą Straż Pożarną. Takie postanowienie złożyło 35 mieszkańców wsi, w dniu 12 marca 1969 r. Zarząd Ochotniczych Straży Pożarnych w Sandomierzu w dn.18 marca 1969 roku, wyraził zgodę na organizację jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej we wsi Otoka.

Tumy wiernych wzięło udział w dwudniowych uroczystościach odpustowych z okazji święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sulisławicach, które odbywają się tam od ponad 400 lat.

Dożynki to piękna, ludowa tradycja stanowiąca część naszej kultury i narodowej tożsamości. Tradycja ta jest wciąż żywa w Gminie Łoniów. W niedzielę, 11 sierpnia 2019 r. odbyło się Gminne Święto Plonów.

W niedzielę 30 czerwca 2019 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Sulisławicach świętowała jubileusz 100-lecia powstania.

27 czerwca 2019 r. Rada Gminy Łoniów udzieliła wójtowi Szymonowi Kołaczowi wotum zaufania i absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu.

,,Lepiej zobaczyć coś raz ,niż słyszeć o tym tysiąc razy”. Takie motto przyświecało tegorocznej Zielonej Szkole zorganizowanej dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Łoniowie. Siódmy raz z rzędu, uczniowie klas starszych skorzystali z możliwości wyjazdu nad morze.

10 czerwca 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie  odbył się  konkurs dla szkół podstawowych i gimnazjalnych zorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Sandomierzu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie.  Konkurs  to jeden z wielu elementów działań promocyjno-edukacyjnych policji w ramach obchodów 100 rocznicy powołania Policji Państwowej przypadającej w 2019 roku.

W dniu 26 kwietnia 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie, przy współpracy funkcjonariuszy Komedy Powiatowej Policji w Sandomierzu, oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łoniowie, odbyły się gminne eliminacje bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla szkół podstawowych z terenu gminy Łoniów.

Wielkanoc to najważniejsze święto w kościele katolickim. Rozpoczyna je Msza Święta rezurekcyjna odprawianą o świcie dla uczczenia Zmartwychwstania Chrystusa.

W Niedzielę Wielkanocną o godz. 6-tej w sulisławskim Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej rozpoczęła się w uroczysta rezurekcja, której przewodniczył biskup ordynariusz diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz.

Wzorem poprzednich lat Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie również w tegorocznym Okresie Wielkiego Postu zapragnął stworzyć okazję, by zaprezentować bogactwo muzyki i pieśni pasyjnych.

22 marca 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie, odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Po raz 10 miało miejsce w murach naszej szkoły KOLĘDOWANIE. W tym roku połączyliśmy tradycyjny śpiew kolęd z akcją pomocy dla chorej dziewczynki z Sandomierza – Julii Skurskiej

W niedzielę 27.01.2019r. o godzinie 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie, na zaproszenie Dyrektora Centrum Administracyjnego Domów dla Dzieci i Młodzieży w Łoniowie, odbył się występ zespołu tańca estradowego Fokus - działającego w Środowiskowym Domu Kultury w Gorzycach.

Nowa era komputera dla mieszkańców Gminy Łoniów - pod takim hasłem trwają szkolenia komputerowe w ramach bezpłatnego Projektu zakładającego podniesienie kompetencji informatycznych. Osiemdziesiąt osób powyżej 25 roku życia od jakiegoś czasu przechodzi szkolenia komputerowe, które odbywają się w szkołach na terenie Gminy Łoniów w salach informatycznych wyposażonych w nowoczesny sprzęt komputerowy.

Wielką moc mają świąteczne obyczaje i obrzędy, dlatego przetrwały tyle wieków. Do wszystkich powrót stał się niemożliwy. Nie powinny zaginąć te, które spajają rodziny, dają spokój, bezpieczeństwo, miłość, wzbogacają nasze życie i skłaniają do chociaż drobnej refleksji nad życiem, światem i naszym w nim miejscu. Jednym z takich pięknych polskich obyczajów jest śpiew kolęd w Okresie Bożego Narodzenia. To prawdziwa uczta dla zmysłów. Chociaż Okres Bożego Narodzenia minął wraz z Uroczystością Chrztu Pańskiego, to w naszej polskiej tradycji śpiewamy kolędy aż do Gromnicznej. Dlatego Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie zaprosił Mieszkańców Gminy Łoniów 18 stycznia 2019 r. na „Wieczór kolęd”,

5 stycznia 2019 r. w sulisławskim Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej odbył się niezwykły koncert kolęd i pastorałek pt. „Moje Betlejem” w wykonaniu zespołu „SKALDOWIE” legendy polskiego rocka i big-beatu.

Wielkość czcionki
Kontrast