| loniow.pl |

ROK 2023

foto

Gospodarzem tegorocznego Powiatowego Święta Plonów, które odbyło się 20 sierpnia były Dwikozy. Uroczystość rozpoczął przemarsz dożynkowego korowodu, który wyruszył spod Urzędu Gminy na stadion sportowy, gdzie odbyła się polowa msza dziękczynna. Po nabożeństwie nastąpiło otwarcie obrzędowej części uroczystości: powitanie zgromadzonych gości, przekazanie i podzielenie się chlebem przez starostów dożynek – Martę Burek z Dwikóz i Grzegorza Pietruszkę z Kleczanowa.

W niedzielę 13 sierpnia br. odbyło się Gminne Święto Plonów Łoniów 2023 – radosna uroczystość będąca ukoronowaniem całorocznego trudu rolników. Tuż przed godziną 14 barwny korowód przy akompaniamencie orkiestry wyruszył do Kościoła Parafialnego pw. św. Mikołaja Biskupa, gdzie została odprawiona dziękczynna Msza Święta sprawowana przez księdza proboszcza dr Bogdana Krempę. Kolejnym etapem dożynkowego świętowania była część oficjalna, obrzędowa i artystyczna, którą rozpoczął Szymon Kołacz, Wójt Gminy Łoniów. Starościną tegorocznych dożynek była Pani Agnieszka Maj, mieszkanka Łoniowa, starostą zaś Piotr Urbański, mieszkaniec Trzebiesławic.

W niedzielę 09 lipca 2023 r. o godzinie 17.00 w lesie w Zawidzy odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę akcji „Burza”. Organizatorami tego patriotyczno-religijnego wydarzenia byli Zarząd Koła ŚZŻAK w Sandomierzu oraz Wójt Gminy Łoniów. Ku czci poległych została odprawiona tego dnia polowa Msza Święta pod pomnikiem poległych żołnierzy, której przewodniczył Proboszcz Parafii Łoniów – ks kan. dr Bogdan Krempa.

W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” uczniowie klas IV-VIII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Łoniowie w dniach od 5 czerwca do 7 czerwca 2023 r. uczestniczyli w dwóch trzydniowych wycieczkach do Wrocławia i Opola.

Wójt Gminy Łoniów z absolutorium.  Szymon Kołacz podczas XLVIII sesji Rady Gminy Łoniów do oceny przedstawił Sprawozdanie z wykonania budżetu za ubiegły rok. Za udzieleniem absolutorium głosowała jednomyślnie cała rada, która bardzo dobrze oceniła pracę na rzecz gminy.

Bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców gminy cieszył się tegoroczny Festyn Rekreacyjno – Kulturalny „PIEROGARNIA 2023”.  To już XIV tego typu piknik, którego organizatorami byli: Stowarzyszenie Aktywnej Społeczności w Świniarach Starych, Wójt Gminy Łoniów oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie. Gospodynie ze Stowarzyszenia Aktywnej Społeczności przygotowały i podały do degustacji na swoich stoiskach 9 tysięcy różnego rodzaju pierogów, a mieszkańcy i przybyli goście mogli kosztować te najbardziej ulubione proste dania mączne, które podbiły podniebienia smakoszy z całego świata.

24 maja na zaproszenie Wójta Gminy, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, oraz Proboszcza Parafii w Łoniowie  w  kościele św. Mikołaja w Łoniowie – gościli artyści  z Teatru S 65 + działającego przy Centrum Aktywizacji Społecznej w Busku Zdroju.

W dniu 28 kwietnia 2023 r. w gminie Łoniów 32 pary obchodziło Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego za 2022 r. Uroczystość rozpoczęto mszą świętą w kościele p.w. Św. Mikołaja Bpa w Łoniowie.

W niedzielę 07 maja 2023 r. odbyło się uroczyste przekazanie i poświęcenie nowego lekkiego pojazdu ratowniczo-gaśniczego, który w grudniu ubiegłego roku trafił do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Łoniowie.

26 kwietnia 2023 w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie odbył się Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym – etap gminny. Organizatorem Turnieju na tym etapie była GKRPA w Łoniowie oraz GOK

Niedziela 2 kwietnia 2023 obchodzona była w Kościele pod nazwą Niedzieli Palmowej. W tym dniu wspominamy triumfalny wjazd Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy, podczas którego uradowany tłum kładł na drodze przed Nim płaszcze i zielone gałązki.

Pani Janina Kumor z Bogorii (gmina Łoniów) 19.01.2023 r. obchodziła swoje setne urodziny. W tym wyjątkowym dniu Dostojnej Jubilatce najlepsze życzenia złożyli  Wójt Gminy Łoniów – Pan Szymon Kołacz, Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego - Pani Maria Łętowska, przedstawiciel KRUS oddział w Sandomierzu – Pani Małgorzata Mądra.

W duchu Bożonarodzeniowym w piątkowy wieczór 13 stycznia 2023. w sali widowiskowej GOK odbył się Wieczór Kolęd i Pastorałek w wykonaniu folk kapeli Góralska Hora. Ponieważ okres od święta Trzech Króli do wtorku przed Środą Popielcową to karnawał, w tym roku od piątku 6 stycznia, do wtorku 21 lutego, dlatego oprócz kolęd usłyszeliśmy również inne utwory łagodzące obyczaje.

Wielkość czcionki
Kontrast