| loniow.pl |

ROK 2016

foto

 

 

Święta Rodzina oraz zwierzęta, w: tym osiołek, kucyk, barany, kozy oraz ozdobne ptaki to wszystko znalazło się w żywej szopce, która po raz pierwszy stanęła przy Sanktuarium Maryjnym w Sulisławicach.

Pracownicy Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych spotkali się w czwartek 21 grudnia na tradycyjnej wigilii, by złożyć sobie życzenia. Uroczystość była okazją do złożenia wzajemnych życzeń świąteczno-noworocznych, tradycyjnego przełamania się opłatkiem jak również wspólnego śpiewania kolęd.

Podczas Gali Finałowej I edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” w pałacu prezydenckim w Warszawie, w piątek 9 grudnia 2016 r., Prezydent RP Pan Andrzej Duda wręczył na ręce przedstawiciela Zarządu Fundacji honorową statuetkę „Dla dobra wspólnego” wraz z dyplomem. Fundacja została laureatem nagrody w kategorii – instytucja/organizacja - wyłonionym przez Kapitułę Nagrody spośród trzech nominowanych organizacji.

06 grudnia 2016 r. Domy dla Dzieci i Młodzieży w Łoniowie odwiedził Święty Mikołaj. Było mnóstwo radości, a – co najważniejsze – prezentów starczyło dla każdego!

Gmina Łoniów została zgłoszona do konkursu ”Lider Ekonomii Społecznej” w kategorii samorząd prospołeczny. Podczas Targów Ekonomii Społecznej w dniu 2 grudnia w Filharmonii Świętokrzyskiej ogłoszono wyniki konkursu zorganizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. W kategorii Samorząd Prospołeczny w 2016 r. Gmina Łoniów otrzymała tytuł „Gmina Łoniów Lider Ekonomii Społecznej”.

Warto się uczyć w Gminie. Przekonało się o tym 7 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy otrzymali jednorazowe stypendia Wójta Gminy Łoniów. 28 listopada 2016 r. podczas XXV sesji Rady Gminy Łoniów uhonorowano stypendiami najzdolniejszych uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Wyrozumiałość, przebaczenie, niezliczone kompromisy i ogromna miłość - te niełatwe do realizacji zadania zapewniły trwałość niejednemu już małżeństwu. 26 listopada 2016 r. 45 par świętowało „Złote Gody”.

18 listopada 2016 r. w Urzędzie Gminy w Łoniowie doszło do eksplozji ładunku wybuchowego w wyniku czego znaczna część pomieszczeń została objęta pożarem. W chwili zdarzenia w obiekcie przebywało kilku petentów. Konieczna była ewakuacja wszystkich osób przebywających w budynku.

Piątek 11 listopada 2016 - Łoniów. Zdawać by się mogło normalny dzień, kartka w kalendarzu zaznaczona czerwonym kolorem. Ale to dzień wyjątkowy, zaznaczony wielopokoleniowym świętowaniem Święta Niepodległości.

13 października 2016 r. obchodzono Gminny Dzień Edukacji Narodowej w Gminie Łoniów. To piękne święto z udziałem dyrektorów szkół i przedszkoli, nauczycieli, pracowników obsługi, władz samorządowych oraz emerytowanych nauczycieli rozpoczęła Msza Św. w kościele p.w. św. Mikołaja w Łoniowie.

25 września 2016 r. po raz dziesiąty do Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach przybyła Pielgrzymka Samorządowców i Strażaków. Wejście uczestników pielgrzymki do Sanktuarium miało uroczysty charakter. Całą kolumnę wraz z pocztami sztandarowymi prowadziła Parafialna Orkiestra Dęta z Jaworznej gm. Laskowa, powiat Limanowski.

08 września 2016 r. w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach rozpoczęły się uroczystości odpustowe.

W niedzielę 04 września 2016 r. w Końskich odbyły się XVI Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. Powiat sandomierski reprezentowany był przez wieniec Gminy Łoniów, który na Powiatowym Święcie Plonów otrzymał pierwsze miejsce.

Od uroczystego korowodu rozpoczęły się tegoroczne Dożynki Powiatowe, które odbyły się 28 sierpnia 2016 r. w Gminie Łoniów. W korowodzie dożynkowym, które prowadziła Miejska Orkiestra Dęta z Tarnobrzega zaprezentowały się wszystkie gminy powiatu sandomierskiego.

06 sierpnia 2016 r. Klub Sportowy GKS Świniary świętował jubileusz 20-lecia istnienia. Obchody stały się okazją do licznych wspomnień oraz podsumowań dokonań klubu.

„Błogosławieni czystego serca” to hasło przyświecające XXII Stalowowolskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, która 05 sierpnia 2016 r. dotarła do naszej gminy.

14 lipca 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące możliwości pozyskania środków finansowych na działania w zakresie zmniejszenia niskiej emisji, zwiększenia efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii.

Tegoroczna akcja miała nieco inny charakter, bowiem naszym celem było przeprowadzenie warsztatów edukacyjno - profilaktycznych w klasach V-VI szkoły podstawowej oraz I gimnazjum we wszystkich szkołach w gminie Łoniów, przez Młodzieżowych Liderów Profilaktyki z gimnazjum w PZS im. Św. Jana Pawła II w Łoniowie w okresie od 06.06. do 14.06.2016 r.

22 czerwca 2016 roku Rada Gminy Łoniów jednogłośnie udzieliła Wójtowi - Szymonowi Kołaczowi absolutorium.

Około 13 tysięcy sztuk rozmaitych pierogów przygotowano na Festyn Rekreacyjno – Kulturalny PIEROGRANIA 2016, który odbył się 19 czerwca 2016 r. na placu przy budynku Urzędu Gminy w Łoniowie.

dniach 26 maja – 01 czerwca zorganizowana została XXII edycja Sportowego Turnieju Miast i Gmin – STMiG 2016, w której udział wzięła także Gmina Łoniów. Największa impreza sportu masowego w Polsce rozgrywana była w ramach VII Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich.

Pierwsze Emeryki zostały przyznane obrońcom Województwa Świętokrzyskiego, wtedy kieleckiego, które w 1998 r. miało zniknąć z mapy administracyjnej kraju. Dopiero zdecydowany sprzeciw członków ruchu zmienił bieg wydarzeń i przechylił szalę na korzyść mieszkańców naszego regionu

W niedzielę 22 maja odbyły się uroczystości upamiętniające 101 rocznicę bitwy pod Konarami, w których udział brał Wójt Gminy Łoniów.

18 maj 2016 r. w ramach akcji promocyjno-informacyjnej pracownicy Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego przyjechali do Gminy Łoniów, aby udzielać informacji o programie 500+.

IX Gminny Konkurs „Jan Paweł II był, jest i będzie…” pt. „BĄDŹCIE ŚWIADKAMI MIŁOSIERDZIA” - ROZSTRZYGNIĘTY!!!

W niedzielę 8 maja 2016 r. na zaproszenie Fundacji Gospodarczej Euro-Partner odbyła się prezentacja Gminy Łoniów na torze Automobil Klubu Kieleckiego w Miedzianej Górze. Stoisko prezentacyjne przygotowane zostało przez Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie.

28 kwietnia 2016 roku to najważniejsza data w historii Publicznego Zespołu Szkól w Łoniowie. Po kilku latach starań nasza szkoła otrzymała upragnione imię. Patronem został prawdziwy autorytet - Święty Jan Paweł II – nie tylko wielki Polak, ale i jeden z najwybitniejszych ludzi epoki.

12 kwietnia 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji w Sandomierzu oraz nauczyciele sprawdzili wiedzę i umiejętności dzieci i młodzieży z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz umiejętności bezpiecznej jazdy na rowerze.

03 kwietnia 2015 r. w Parku Katyńskim "Pamięć i Honor" w Byszowie gm. Klimontów odbyły się uroczystości upamiętniające 76 Rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Udział w nich wziął Wójt Gminy Łoniów - p. Szymon Kołacz.

W dniach 21-22 marca 2016 roku w Publicznym Zespole Szkół w Łoniowie , odbyła się wystawa rękodzieła wielkanocnego. Uczniowie z klas IV – VI Szkoły Podstawowej oraz I-III Gimnazjum przygotowali stoiska wystawiennicze oraz aranżacje stołów wielkanocnych.

Młodzież i dzieci skupione wokół Parafii św. Józefa w Chodkowie pod czujnym okiem pana organisty Arkadiusza Ochmeraka i ks. proboszcza Mariusza Guziaka, we współpracy z PSP im. Jana Pawła II w Łążku w piątek przed Niedzielą Palmową przybliżyła sceny z Ewangelii począwszy od wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, przez sąd Piłata, drogę krzyżową, mękę i śmierć naszego Zbawiciela.

W sobotę 19 marca na Zamku Kazimierzowskim w Sandomierzu odbyła się XVII edycja „Śniadania Wielkanocnego” imprezy popularyzującej wielkanocne zwyczaje i obrzędy ludowe kultywowane w regionie świętokrzyskim.

W poniedziałek 7 marca 2016 roku odbył się IV Gminny Przegląd Pieśni Wielkopostnych. Organizatorem Przeglądu był Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie . Do udziału w Przeglądzie Organizatorzy zaprosili uczniów wszystkich szkół z terenu Gminy Łoniów.

27. lutego na sali gimnastycznej Publicznego Zespołu Szkół w Łoniowie odbył IX Gminny Halowy Turniej Piłki Nożnej. Organizatorem Turnieju Była GKRPA w Łoniowie.

Szkoła w Sulisławicach po raz pierwszy podjęła się organizacji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Razem z warszawską Fundacją Wolność i Demokracja organizatorzy zaprosili lokalną społeczność do honorowego biegu „Tropem Wilczym”.

7 lutego w Urzędzie Gminy w Łoniowie odbyło się spotkanie w sprawie bezpieczeństwa publicznego na terenie gminy Łoniów.

W naszej szkole dnia 11 lutego 2016 r. gościliśmy znakomitą sportsmenkę panią Jolantę Bartczak – Skrzyszowską. Jolanta Bartczak-Skrzyszowska - polska lekkoatletka, specjalistka skoku w dal.

06 lutego 2016 r. w Urzędzie Gminy w Łoniowie odbyła się uroczystość wręczenia specjalnych odznaczeń - Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Podczas tej uroczystości świętującym towarzyszyli najbliżsi, rodzina, przyjaciele, a także duchowieństwo, władze gminne oraz zaproszeni goście.

 

Piątkowy wieczór 22 stycznia to czas , którym licznie zebrani w auli GOK mieszkańcy Gminy Łoniów pożegnali Okres Bożego Narodzenia. Pożegnali ten czas wspólnym śpiewem kolęd i pastorałek wraz z dziećmi należącymi do Zespołu „Łoniowianie” i Studia Piosenki przy Gminnym Ośrodku Kultury oraz z folk kapelą pochodzącą ze Szczyrku „Góralska Hora”.

15 stycznia 2016 r. uczniowie Publicznego Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” w Sulisławicach zaprosili mieszkańców do wspólnego kolędowania.

Wtorkowe dopołudnie 12 stycznia 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie to prawdziwa uczta dla zmysłów. W tym to dniu bowiem odbył się Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Śpiewajcie i grajcie Mu”. Po raz czwarty młodzi artyści z terenu naszej Gminy prezentowali na scenie najpiękniejsze kolędy i pastorałki.

Wielkość czcionki
Kontrast