| loniow.pl |

ROK 2017

foto

 

Są młodzi, zdolni i wciąż głodni wiedzy. 30 listopada 2017 r. najlepsi uczniowie naszej gminy odebrali stypendia za bardzo dobre wyniki w nauce. W tym roku wśród nagrodzonych znalazło się 4 uczniów szkół podstawowych i 5 z gimnazjów.

W Gminie Łoniów rozpoczęto realizację kolejnego etapu projektu budowy sieci wodno-kanalizacyjnej. Symboliczne wbicie łopaty, rozpoczynające inwestycję odbyło się 22 listopada z udziałem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego – Adama Jarubasa.

22 listopada 2017 r. odbyło się oficjalne otwarcie Klubokawiarni w Trzebiesławicach. Zadanie pod nazwą „Przebudowa i wyposażenie klubokawiarni” zostało współfinansowane przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego w ramach konkursu „Odnowa Wsi Województwa Świętokrzyskiego na 2017 rok.

W sobotę 11 listopada 2017 r. mieszkańcy Gminy Łoniów świętowali 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne świętowanie rozpoczęło się od zbiórki pocztów sztandarowych jednostek ochotniczych straży pożarnych, szkół, instytucji, organizacji politycznych i stowarzyszeń oraz mieszkańców przed budynkiem urzędu gminy, który następnie uformował niepodległościowy korowód. Uroczystego charakteru korowodu nadała banderia konna oraz orkiestra, a barwnym jej elementem były biało-czerwone kotyliony.

Strażacy, policjanci i przedstawiciele Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wzięli udział w ćwiczeniach, które rozgrywano w piątek 20 października 2017 r. na wale wiślanym w miejscowości Otoka.

W 2017 r. Gmina Łoniów po raz dziesiąty przystąpiła do Ogólnopolskiej Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. W kampanii tej wzięło udział prawie tysiąc samorządów z całej Polski. Projekt realizowany był wśród dzieci i młodzieży wszystkich naszych szkół.

W dniu 22 września 2017r. w Warszawie odbyła się uroczysta gala podsumowania VII edycji konkursu „Zdrowo jem, więcej wiem”, organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser – Dudy.

W niedzielę 24 września 2017 r. po raz jedenasty samorządowcy i strażacy z całego województwa pielgrzymowali do Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach.

22 września 2017 r. setną rocznicę urodzin świętowała mieszkanka Świniar Starych – p. Marianna Toś. W towarzystwie najbliższej rodziny i gości, jubilatka tradycyjnie zdmuchnęła świeczki na torcie, a za jej zdrowie wzniesiono toast i odśpiewano „200 lat!”. 

W niedzielę 17 września w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu odbyła się XV edycja Konkursu „Nasze Sandomierskie Kulinaria Regionalne”. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania były Rośliny dziko rosnące w lokalnej kuchni. Gmina Łoniów reprezentowana była przez Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie. Pracownicy GOK przygotowali na Konkurs: zupę szczawiową, kisiel z czarnego bzu i zupę z czarnego bzu.

14 września 2017 r. w Urzędzie Gminy w Łoniowie odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie odebrało 28 par świętujących Złote Gody. Ta wspaniała uroczystość zgromadziła pary, które przeżyły w związku małżeńskim, co najmniej 50 lat. Były medale nadane przez prezydenta RP, gratulacje, życzenia, kwiaty, toast szampanem i wspólne pamiątkowe zdjęcia.

Tysiące wiernych uczestniczyło w uroczystościach odpustowych z okazji święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz jubileuszu 25 - lecia ustanowienia Matki Boskiej Sulisławskiej patronki Polskiej Prowincji Zakonu Zmartwychwstańców.

W strugach deszczu 20 sierpnia 2017 r. obchodzili swoje święto rolnicy z Gminy Łoniów.

07 sierpnia 2017 r. w Przybysławicach w gminie Klimontów, w Dworze na Wichrowym Wzgórzu, odbyło się uroczyste podpisanie umów w ramach programu „Odnowa Wsi Świętokrzyskiej na 2017".

Gminny Klub Sportowy Świniary rozpoczął realizację projektu pod nazwą "Zagospodarowanie wspólnej przestrzeni-rozwijanie aktywności społeczności lokalnej" w ramach podpisanej umowy z Zarządem Województwa Świętokrzyskiego. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, poddziałanie: 19.2. „Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

09 lipca 2017 r. strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łoniowie świętowali 95-lecie istnienia jednostki.

09 lipca 2017 r. w Zawidzy odbyły się uroczystości upamiętniające 73. rocznicę akcji „Burza” przeprowadzonej przez Armię Krajową.

Rada Gminy Łoniów podczas czwartkowej sesji 29 czerwca 2017 r. udzieliła Wójtowi Gminy Łoniów absolutorium z wykonania budżetu za 2016 rok. Uchwałę o udzieleniu poparło 13 radnych, czyli wszyscy obecni na sali.

Zespół Wesołe Śliweczki z klasy I wspaniałą przygodę z ogólnopolskim projektem edukacyjnym „Zdrowo jem, więcej wiem”, zakończył wielkim sukcesem zdobywając I miejsce w całorocznej klasyfikacji Grand Prix, pokonując ponad 700 szkół z całej Polski.

Mszą Świętą sprawowaną przez ks. Stanisława Bastrzyka w południe 10 czerwca 2017 r. w Sulisławicach rozpoczęło się spotkanie promocyjne książki pt. "Zameldować gdzie należy..." Dzieje Stanisława Wiącka Żołnierza Oddziału Partyzanckiego AK "Jędrusie" autorstwa Krystyny Bień - Orlicz i Marii Kingi Orlicz.

Pierogi na słodko, na kwaśno, pieczone, smażone…, można było degustować podczas X Jubileuszowego Festynu Rekreacyjno – Kulturalny PIEROGRANIA, która odbył się 11 czerwca 2017 r. w Gminie Łoniów.

W dniu 2 czerwca 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie odbyło się uroczyste podpisanie umów z beneficjentami, którzy otrzymali wsparcie w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność realizowanej przez Lokalną Grupę Działania Ziemi Sandomierskiej ze środków PROW na lata 2014-2020.

W dniach 26 maja – 01 czerwca zorganizowana została XXIII edycja Sportowego Turnieju Miast i Gmin – STMiG 2017, w której udział wzięła Gmina Łoniów. Największa impreza sportu masowego w Polsce rozgrywana była w ramach IX Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich.

19 maja 2017 r. w siedzibie Urzędu Gminy w Łoniowie została podpisana umowa na realizację zadania publicznego z zakresu działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych Gminy Łoniów w 2017 roku z wykorzystaniem mechanizmu regrantingu.

FINAŁ X JUBILEUSZOWEGO KONKURSU PAPIESKIEGO pod hasłem „BĄDŹ DOBRY JAK CHLEB” miał miejsce w szkole w Łążku 18 maja 2017 r. Związany był ze ŚW. BRATEM ALBERTEM.

13 maja 2017 r. w Sanktuarium Matki Bożej w Sulisławicach odbyły się diecezjalne obchody 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie.

06 maja 2017 r. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej we Wnorowie obchodziła swoje 50-lecie. Z tej okazji nadany został sztandar, który poświęcono podczas uroczystej mszy.

28 kwietnia 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie odbyły się eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Okres przed Świętami Wielkanocnymi, czyli Wielki Post, to tradycyjnie moment głębokiej zadumy nad naszym doczesnym życiem. W ten czas idealnie wpisuje się Przegląd Pieśni Wielkopostnych "Pozwól Mi Twe Męki Śpiewać”., który po raz piąty zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie. 28 marca 2017 r. najpiękniejsze pieśni wielkopostne zaprezentowali soliści i zespoły wokalne ze wszystkich szkół z terenu Gminy Łoniów.

Tydzień Kultury Języka Polskiego w PSP im. JP II w Łążku obchodzony był w dniach od 13 do 18 marca.

30 marca 2017 roku w Publicznym Zespole Szkół w Sulisławicach gościli przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych z regionu: Tarnobrzega, Sandomierza, Mokoszyna, Klimontowa, Sichowa Dużego.

23 marca 2017 r. w Publicznym Zespole Szkół im. Św. Jana Pawła II w Łoniowie odbyło się podsumowanie VIII Gminnej Akcji Profilaktycznej „Więzy rodzinne. Zdrowe więzy – zdrowa rodzina”, której patronował Wójt Gminy Łoniów oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łoniowie.

23 marca 2017 r. uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum z terenu Gminy Łoniów wzięli udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

W ramach współpracy z Zespołem Szkół im. Jana Pawła II w Osieku oraz dzięki uprzejmości pani pedagog Joanny Jur – koordynatorki projektu „International Education”, mieliśmy przyjemność gościć w szkole studentów – wolontariuszy z Chin i Brazylii

Uczniowie Publicznego Zespołu Szkół im. Św. Jana Pawła II w Łoniowie w marcu 2017 r. przystąpili do akcji Świętokrzyski Dzień Sportu pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego.

W niedzielę 26 lutego2017 roku o godz. 14.00 w Sulisławicach odbył się ogólnopolski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. Organizatorem przedsięwzięcia był Publiczny Zespół Szkół im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” w Sulisławicach.

W dniu 25.02.2017 r, odbył się X Gminny Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Łoniów, któremu towarzyszyło hasło „ Sport przeciw nałogom”. Do turnieju przystąpiło dziesięć zespołów z terenu Gminy Łoniów, które w drodze losowania zostały podzielone na dwie grupy.

Podczas spotkania z okazji Dnia Kobiet, które odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie Adam Ochwanowski przedstawił satyryczny program zaadresowany do kobiet.

14 lutego 2017 roku Publiczny Zespół Szkół im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” w Sulisławicach uczestniczył w ogólnopolskiej akcji "Światełko dla Armii Krajowej" zainicjowanej przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej

Zespół „Wesołe Śliweczki” z klasy I Szkoły Podstawowej zajął I miejsce w etapie jesiennym Ogólnopolskiego Projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”, organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauzer-D

Czas okresu Bożego Narodzenia obfituje w różne spotkania. To chwile, kiedy można na moment zwolnić, problemy służbowe i prywatne odłożyć na bok i skupić się na tym co nas łączy, a nie dzieli, co cieszy, a nie smuci. Tak też było w przypadku spotkania, które odbyło się 27 stycznia 2017r. w auli GOK w Łoniowie.

Jak co roku Publiczny Zespół Szkół im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” w Sulisławicach zaprosił społeczność lokalną na uroczysty koncert kolęd zwieńczony wykonaniem unikatowej „Kolędy Sulisławskiej”.

Wielkość czcionki
Kontrast