| loniow.pl |

ROK 2020

foto

18 grudnia 2020 r. swoje 100 urodziny obchodziła mieszkanka Trzebiesławic (gmina Łoniów) Pani Stanisława Madej.

Wójt Gminy Łoniów wychodząc na przeciw producentom chryzantem z terenu Gminy Łoniów złożył do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stosowny wniosek pozwalający zagospodarować skupione przez Agencję kwiaty z Gminy Łoniów na terenie gminy.

22 października 2020 r. w TVP 1 został wyemitowany premierowy odcinek serialu "Ojciec Mateusz", do którego ujęcie były nakręcone w Sanktuarium Maryjnym w Sulisławicach oraz w jego okolicach.

Wieniec otrzymał wyróżnienie i został zaproszony przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie, gdzie można go oglądać podczas Święta Chleba i podziwiać na okolicznościowej wystawie. Zwyciężył w tegorocznych Prezydenckich Dożynkach wieniec reprezentujący Województwo Małopolskie.

W gminie Łoniów setne urodziny obchodziła dostojna jubilatka Pani Regina Juda z domu Sabat. Pani Regina urodziła się 30.08.1920 r. w Przewłoce, gdzie nadal mieszka. „Jest to bardzo pogodna, niezmiernie życzliwa, pełna optymizmu osoba”- tak o swojej cioci mówią najbliżsi, którzy się Nią opiekują. Pani Regina jest na tyle samodzielna, że mieszka sama w swoim domu, a rodzina i sąsiedzi doglądają i sprawują troskliwą opiekę.

30 sierpnia 2020 w Sandomierzu odbyły się Powiatowe Dożynki. Ze względu na otaczającą nas rzeczywistość miały one skromny charakter. Mszy Św. dziękczynnej w Bazylice katedralnej przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz, który też wygłosił okolicznościową homilię. Dalsze uroczystości odbyły się na rynku starego miasta. Gminę Łoniów reprezentował wieniec – dar niebios i wytwór pracy rąk człowieka wsi przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich  „Łoniowianki” pod merytorycznym kierunkiem instruktora GOK  p. Zdzisławy Drach.

W 2020  roku obchodzimy jubileusz 30-lecie istnienia Samorządu Terytorialnego. Z tej okazji Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie był organizatorem RAJDU  ROWEROWEGO „30 km na 30 – lecie samorządu”.       

25 czerwca 2020 r. Rada Gminy Łoniów podczas XVI sesji udzieliła wójtowi gminy  absolutorium z wykonania budżetu i za 2019 rok. Udzielenie absolutorium poprzedziło przedstawienie przez wójta raportu o stanie gminy Łoniów za 2019 rok, wynikiem czego było jednogłośne przyjęcie uchwały w sprawie udzielania wotum zaufania.

25 czerwca 2020 r. Szymon Kołacz Wójt Gminy Łoniów odebrał na Starym Mieście w Sandomierzu symboliczny czek na wsparcie w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych. Symboliczne czeki przekazał poseł ziemi sandomierskiej Marek Kwitek. Wysokość dotacji jaką otrzymała Gmina Łoniów to: 1 084 914 zł.

Widok pracowników Urzędu, Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Ośrodka Kultury oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Łoniowie, którzy robią przysiady i pompki mógł nieco zdziwić wszystkich, którzy właśnie w tym czasie przechadzali się po okolicy. To wszystko za sprawą akcji charytatywnej pn. #GaszynChallenge, do której dołączyły wspomniane jednostki. Wójt Gminy Łoniów Szymon Kołacz,  wraz z pracownikami podjął wyzwanie rzucone przez Burmistrz Koprzywnicy Aleksandrę Klubińską oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Łoniowie, a dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie Marek Bisztyga włączył się do akcji po nominacji złożonej przez Koło Gospodyń Wiejskich z Chodkowa Starego.  

Gmina Łoniów złożyła kolejny wniosek na zakup komputerów dla uczniów realizujących zdalne nauczanie, którzy mają problem z dostępem do sprzętu komputerowego. Tym razem z programu „zdalna Szkoła + w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej” gmina zakupiła 17 laptopów wraz z system operacyjnym Windows 10 oraz pakietem MS Office Professional Plus 2019 Academic. Zakupiony sprzęt w pierwszej kolejności trafi do rodzin wielodzietnych. Wartość dofinansowania wyniosła 54 315,00 zł.

Szkoły przekazują uczniom pierwsze komputery zakupione w ramach rządowego programu Zdalna Szkoła. Gmina Łoniów za 68 400 złotych kupiła 22 laptopy. W każdym zainstalowany jest system operacyjny Windows 10 oraz pakiet MS Office Professional 2019.

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich - Koło przy Parafii Świętego Mikołaja Biskupa w Łoniowie informuje, że w dniu 6 maja 2020 r. została wydana żywność dla 124 rodzin (330 osób) z terenu Gminy Łoniów z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa na 2020 rok.

Rozpoczęto dystrybucję darmowych maseczek wielorazowego użytku dla mieszkańców Gminy Łoniów. Prawie 2500 maseczek w najbliższych dniach dostarczoną do skrzynek pocztowych druhowie ochotniczych straży pożarnych z terenu Gminy Łoniów.

Zapraszamy mieszkańców Gminy Łoniów do uruchomienia na swoich telefonach komórkowych aplikacji BLISKO – bezpłatnego mobilnego systemu ostrzegania i informowania o zagrożeniach

02.03.2020 r. na hali sportowej PSP im. Św. Jana Pawła II w Łoniowie odbył się etap gminny I Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaka. Przedsięwzięcie to realizowane jest przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i ma na celu propagowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie sprawności fizycznej i odporności psychicznej dzieci a także rozwijanie umiejętności współpracy i współdziałania w zespole z przestrzeganiem zasad zdrowej rywalizacji sportowej.

XII Gminny Halowy Turniej Piłki Nożnej, którego hasło brzmiało „Sport przeciw nałogom” odbył się 22 lutego w hali PSP w Łoniowie. Organizatorem Turnieju była GKRPA w Łoniowie, a Honorowy Patronat nad Turniejem objął wójt Gminy Łoniów Pan Szymon Kołacz.

Mamy ogromny zaszczyt poinformować, iż nauczycielka historii w naszej szkole Pani Renata Mazurkiewicz obroniła doktorat.

We wtorkowy wieczór 21 stycznia 2020 w auli Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie odbył się Wieczór kolęd. Chociaż Okres Bożego Narodzenia minął wraz z Uroczystością Chrztu Pańskiego, to w naszej polskiej tradycji śpiewamy kolędy aż do Gromnicznej.

14 stycznia 2020 r. w sali widowiskowej GOK odbył się VIII Gminny Przegląd Kolęd „Śpiewajcie i grajcie MU”. Celem konkursu było: podtrzymanie w młodym pokoleniu tradycji śpiewu kolęd i uwrażliwienie na ich piękno poprzez ukazanie ich różnorodności.

Polskie kolędy, pastorałki, oraz zagraniczne piosenki świąteczne wykonali 05 stycznia 2020 r. soliści i muzycy Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Maryjnym Sanktuarium w Sulisławicach.

Wielkość czcionki
Kontrast