| loniow.pl |
AKTUALNOŚCI

104. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

W piątek 11 listopada w Łoniowie odbyło się uroczyste świętowanie 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po przerwie związanej z pandemią udało się kultywować tradycję, dzięki której wspólnie mogliśmy okazać swą miłość do Ojczyzny i przywiązanie do wolności.

Organizatorami gminnych obchodów Święta Niepodległości była Rada Gminy, Wójt oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie.

Wydarzenie rozpoczęło się na placu przy Urzędzie Gminy, gdzie o godzinie 8.30 miała miejsce zbiórka uczestników i pocztów sztandarowych. W uroczystościach udział wzięli Sekretarz Powiatu Sandomierskiego – Pan Andrzej Swajda, Wójt Gminy Łoniów – Pan Szymon Kołacz, zastępca Wójta – Pani Małgorzata Pyszczek, Przewodniczący Rady Gminy Łoniów – Pan Radosław Smalera, Radni i Sołtysi, Dyrektorzy Szkół i Przedszkoli z terenu naszej gminy wraz z pocztami sztandarowymi, Kierownicy jednostek samorządu terytorialnego, poczet sztandarowy Polskiego Stronnictwa Ludowego, delegacja Stowarzyszenia Rodzin Katolickich – Koło przy Parafii Świętego Mikołaja Biskupa, Leśniczy Leśnictwa Zawidza – Pan Artur Czekaj, poczty sztandarowe i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych w Łoniowie, Otoce, Wólce Gieraszowskiej i Wnorowie, przedstawiciele Środowiskowego Domu Samopomocy oraz mieszkańcy. Wszyscy uczestnicy uroczystości z okazji Święta Odzyskania Niepodległości otrzymali biało-czerwone flagi oraz okolicznościowe kotyliony. Tuż przed godziną 9 uroczysty orszak przy akompaniamencie Orkiestry Dętej udał się do Kościoła Parafialnego pw. św. Mikołaja Biskupa, gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny, sprawowana przez księdza proboszcza dr Bogdana Krempę i księdza wikariusza Pawła Iskrę.

Po zakończonej Mszy rozpoczęły się uroczystości patriotyczne przy Pomniku Niepodległości. Delegacje biorące udział złożyły kwiaty i znicze na płycie upamiętniającej walczących w obronie Polski, będące wyrazem szacunku dla osób poległych w walce o wolną Ojczyznę. Zgromadzeni na wspólnym świętowaniu w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” odśpiewali najważniejszą polska pieśni patriotyczną – Mazurek Dąbrowskiego. Wydarzenie uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej. Wspólne świętowanie zakończyło się poczęstunkiem – ,,wojskową grochówką”.

 Autor: Karolina Paliwoda
Fot.: Marcin Maj

Wielkość czcionki
Kontrast