ZIELONA SZKOŁA – KRYNICA MORSKA 2016

W sobotę 14 maja 2016 r. wszyscy  uczestnicy IV już ,,Zielonej Szkoły” w Krynicy Morskiej spotkali się na placu szkolnym i wyruszyli w drogę.

Na miejsce dotarli rankiem następnego dnia. Po rozlokowaniu się w pokojach i śniadaniu powędrowali z entuzjazmem na powitanie Bałtyku. Po    niedzielnym  obiadku poszli  na  spacer  po  Krynicy Morskiej.  O godz. 19:00 wszyscy uczestniczyli we Mszy Św. w miejscowym kościółku.

Po śniadaniu w poniedziałek 16 maja cała grupa wyjechała do Gdańska. Tam pod kierunkiem przewodnika gimnazjaliści zwiedzili Katedrę Oliwską,  gdzie wysłuchali koncertu organowego, Europejskie Centrum Solidarności, a później wyruszyli na spacer ulicą Długą, podziwiając oryginalne kamienice, kościoły, bramy, pomniki. W trakcie zwiedzania uczniowie otrzymywali  symboliczne ,,dukaty edukacyjne” za prawidłowe odpowiedzi dotyczące zwiedzanych zabytków i ich historii, które na koniec zostały zamienione na nagrody.

We  wtorek, mimo deszczowej pogody, grupa wybrała się na spacer wzdłuż morskiego wybrzeża. Wdychając leczniczy jod, uczniowie zbierali muszelki i bursztynki. Po obiedzie w świetlicy ośrodka odbył się konkurs wiedzy o Trójmieście. Wieczorem wybrali się na  jantarowe  warsztaty   z udziałem słynnego poławiacza bursztynu.

W środę 18 maja po śniadaniu wyruszyli na wycieczkę do Gdyni. Tu zwiedzili oceanarium, podziwiali statki zacumowane w porcie, spacerując wzdłuż wybrzeża. Największe wrażenie wywarły na uczniach statki-muzea: żaglowiec ,,Dar Pomorza’’ i okręt,, ORP Błyskawica’’ oraz ,,Dar Młodzieży’’, obok którego rozmawiali z załogą masztowca. Wyjątkową atrakcją był pobyt w Centrum Nauki ,,Eksperyment”, gdzie uczniowie w drodze doświadczeń realizowali  zadania nt. ,,Ewolucji’’ i  ,,Maszyn prostych’’. Po naukowych emocjach pojechali do Sopotu. Tu spacerowali uliczkami urokliwego kurortu i słynnego molo.  Wieczorem młodzież wspaniale  bawiła   się   przy   fantastycznej muzyce dyskotekowej i grillu.

W czwartek od rana piękna słoneczna pogoda zachęcała do spędzenia czasu na plaży. Jedni zażywali kąpieli słonecznych, drudzy grali w siatkówkę plażową, a jeszcze inni wędrowali brzegiem morza mocząc nogi do klan. Po obiedzie  odbyły się  dla  nowicjuszy  tradycyjne  zaślubiny   z morzem. Wieczorem wszyscy wyruszyli na nocne zwiedzanie zamku w Malborku, gdzie w towarzystwie przewodników w strojach krzyżackich, słuchali uważnie ciekawych i tajemniczych opowieści historycznych. Pomimo późnej pory młodzież poprawnie odpowiadała na zadawane pytania, za co została pochwalona przez oprowadzających.

W ostatnim dniu w Krynicy Morskiej odbyły się zawody międzyklasowe w plażową piłkę siatkową. Zwycięska drużyna z kl. III a została nagrodzona pysznymi dużymi lodami. Po wspólnym pożegnalnym zdjęciu na tle morza grupa wróciła do ośrodka na obiad, a później wybrała się na spacer po Krynicy Morskiej. Każdy uczestnik otrzymał również na pamiątkę pobytu upominek od organizatorów.

Do Łoniowa wszyscy bezpiecznie wrócili w sobotę wczesnym rankiem.

 

Źródło: PZS Łoniów

Wielkość czcionki
Kontrast