| loniow.pl |
AKTUALNOŚCI

XV Festyn rekreacyjno-kulturalny Pierogarnia 2024 oraz Gminny Dzień Dziecka

W niedzielę 23 czerwca odbył się po raz XV Festyn rekreacyjno-kulturalny Pierogarnia połączony z Gminnym Dniem Dziecka. Organizatorami wydarzenia byli Wójt Gminy Łoniów – Martyna Pawłowska, Stowarzyszenie Aktywnej Społeczności w Świniarach Starych oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie.

W tym roku do udziału w Pierogarni zaproszone zostały wszystkie zaineresowane KGW, Stowarzyszenia i Sołectwa z terenu naszej gminy, a przebieg kulinarnych podbojów podzielony został na dwie części:

– kiermasz – podczas którego można było kupić nie tylko pierogi, ale słodkie oraz wytrawne przekąski lokalnych gospodyń i
– konkurs – który, jak każda rywalizacja wzbudzał dodatkowe emocje.

Ocenie konkursowej  w tegorocznej edycji podlegały wyłącznie pierogi z owocami. W etapie konkursowym wyłonieni zostali laureaci 1, 2  i 3 miejsca, którzy otrzymali symboliczny: złoty, srebrny i brązowy wałek Pierogarnia 2024.

Jury  w składzie:
– Andrzej Swajda (Radny Sejmiku Woj.Świętokrzyskiego)
– Izabela Babiracka (PCPR Sandomierz)
– Mirosław Dziarek (Starostow Powiatowe w Sandomierzu – Członek Zarządu)
– Patryk Szaraniec (Przewodniczący Rady Gminy Łoniów)
– Barbara Turczyk (Prezes Tarnobrzeskiego Banku Żywnosci)

oceniało zarówno walory smakowe, jak i wygląd oraz estetykę podania pierogów. Dla zapewnienia prawidłowego, bezstronnego przebiegu konkursu talerze, na których serwowane były pierogi opatrzone zostały nie nazwą Koła lub Stowarzyszenia, które przygotowało danie, lecz numerem identyfikacyjnym.

Decyzją Jury Laureatami konkursu Najlepsze pierogi Gminy Łoniów 2024, zostali:
1. Koło Gospodyń Wiejskich w Chodkowie Starym
2. Koło Gospodyń Wiejskich ,,Źródlanki” w Wólce Gieraszowskiej
3. Sołectwo Zawidza

Serdeczne gratulacje!

W konkursie i kiermaszu udział wzięło 16 Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń i Sołectw: Stowarzyszenie Aktywnej Społeczności w Świniarach Starych, Stowarzyszenie Bliżej Marzeń, KGW Źródlanki z Wólki Gieraszowskiej, KGW Dworzanki z Ruszczy Płaszczyzny, KGW Trzebiesławice, KGW Łążek, KGW Chodków Stary, KGW Chodków Nowy, KGW Herbaciarki z Sulisławic, KGW Nadwiślanki ze Świniar Nowych, KGW Łoniowianki, KGW Kępianki, KGW Piaseczanki. KGW Jezioranki, KGW Wojcieszanki oraz Sołectwo Zawidza.

Podczas imprezy organizatorzy przygotowali wiele atrakcji: występy artystyczne dzieci i młodzieży ze wszystkich szkół i przedszkoli z terenu Gminy Łoniów, możliwość zrobienia zdjęć w pięknej wakacyjnej scenerii dzięki foto ściance wykonanej przez firmę Deco4You, spotkanie z animatorami, podczas których powstawały kolorowe warkoczyki, brokatowe tatuaż, gipsowe figurki, bajkowe postaci, loterię z nagrodami przygotowaną przez Policjantów z Komisariatu Policji w Koprzywnicy, pokazy ratownicze druhów OSP Łoniów, sportowe tory przeszkód zorganizowane przez trenerów i piłkarzy Klubu Sportowego Agricola Łoniów oraz cieszące się największym zainteresowaniem dmuchańce. Całość zakończyła zabawa taneczna, którą poprowadził Zespół Twister.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom XV-go Festynu rekreacyjno-kulturalnego Pierogarnia 2024 oraz Gminnego Dnia Dziecka.

Autor: Karolina Paliwoda
Fot.: Marcin Maj
VIDEO: STV.INFO

 


 
 

Wielkość czcionki
Kontrast