| loniow.pl |
AKTUALNOŚCI

V Gminna Akcja Profilaktyczna

akcja_profi14_4 Tegoroczna, już V Gminna Akcja Profilaktyczna, miała nieco inny charakter. Każda szkoła w naszej gminie przyłączyła się do działań z zakresu profilaktyki, poprzez udział w pieszym rajdzie profilaktycznym pod hasłem „Bliżej siebie, dalej od nałogów”.

Celem tegorocznej akcji było przede wszystkim uświadomienie społeczności szkolnej i lokalnej,
iż profilaktyka to spotkania z drugim człowiekiem w atmosferze życzliwości, empatii i zrozumienia.
Jest czasem poświęconym innym w celu przeciwdziałania niepożądanym zachowaniom.

Liczne zaplanowane przez szkoły różnorodne formy aktywności zachęcały młodych ludzi do kreatywności w myśleniu i w działaniu, bowiem współczesna profilaktyka powinna dbać przede wszystkim o wszechstronny rozwój osobowości młodego człowieka, kształtując takie cechy jak: otwartość, aktywność, kreatywność i zaangażowanie.

akcja_profi14_5Uczniowie Zespołu Szkół w Łoniowie wraz z nauczycielami przeszli trasę Łoniów-Ruszcza Płaszczyzna-Łoniów, propagując zdrowy styl życia bez używek, zgodnie z prezentowanymi hasłami na transparentach.

Podczas wspólnego pobytu na terenie pięknego parku dzieci i młodzież brała udział w różnego rodzaju zabawach, grach i rozgrywkach sportowych. Wśród uczniów szkoły podstawowej dużym powodzeniem cieszyła się gra profilaktyczna w formie podchodów, którą prowadzili wolontariusze z gimnazjum. Poprzez uczestnictwo w tej formie zabawy najmłodsi wykazali się dużą wiedzą z zakresu profilaktyki uzależnień oraz zdrowego stylu życia.

Aktywna forma spędzania wolnego czasu to dobry sposób na zdrowe i bezpieczne życie. Wspólny marsz, gry i zabawy na boisku, ognisko z kiełbaskami wpłynęły również na wspólną integrację uczestników. Wszyscy wrócili z rajdu zadowoleni, zrelaksowani i już oczekują kolejnej takiej imprezy.

Uczniowie i nauczyciele Publicznego Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” w Sulisławicach również z dużym entuzjazmem podeszli do organizacji tegorocznej akcji. Uczniowie z klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum przygotowali klasowe transparenty z hasłami promującymi walkę z nałogami.

Pomimo niesprzyjającej pogody, wyruszyli w trasę, propagując zdrowy styl życia bez używek. Miła i przyjemna atmosfera spowodowała, że wszyscy wrócili z rajdu zadowoleni i zrelaksowani. Po powrocie do szkoły odbył się apel, na którym wybrano najładniejsze i najbardziej pomysłowe transparenty. Uczniowie zwycięskich klas otrzymali dyplomy i słodkie upominki. Następnie rozegrano mecz piłki nożnej i siatkówki. Impreza zakończyła się pieczeniem kiełbasek na grillu.

akcja_profi14_3W sposób bardzo pomysłowy i aktywny uczniowie wraz z gronem pedagogicznym Szkoły Podstawowej w Gieraszowicach przyłączyli się do działań profilaktycznych. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, gdzie zadaniem każdej z nich było wykonanie plakatu związanego z hasłem akcji. Następnie rozpoczęły się poszukiwania mapy i udział w podchodach. Każda z grup miała do pokonania trasę Gieraszowice-Rybnica-Gieraszowice. Po drodze musieli znaleźć miejsca, gdzie czekali na nich nauczyciele z zadaniami do wykonania. Po wykonaniu każdego zadania uczniowie nagradzani byli złotymi dukatami. Po zakończeniu rajdu wszyscy wzięli udział we wspólnym pieczeniu kiełbasek i słodkim poczęstunku przygotowanym przez nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. Na zakończenie odbyły się zawody w przeciąganiu liny, skoki na piłkach, konkursy i mecz piłki nożnej.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. bł. Jana Pawła II w Świniarach rozpoczęli swój udział w akcji profilaktycznej od pogadanek klasowych z wychowawcami i gier zespołowych. Następnie w sposób bardzo aktywny przygotowywali się do turnieju szkolnego (zawody sportowe na wesoło w 4 grupach z wykorzystaniem piłek, pachołków, szarf i woreczków). Wspólnie zmagali się w różnych konkurencjach, chętnie sobie pomagali podczas zawodów, „podchodów” w pobliskim lesie, za co wszyscy zostali nagrodzeni. Wszystkim uczestnikom rajdu dopisywał doskonały humor. Uczniowie miło, radośnie i w ciekawy sposób spędzili czas.

Na zakończenie wszyscy zobaczyli przedstawienie profilaktyczne pod hasłem rajdu, przygotowane przez uczniów tej szkoły. Mamy nadzieję, że poprzez taką formę organizacji tegorocznej akcji profilaktycznej, liczne spotkania w atmosferze życzliwości, empatii i wzajemnego zrozumienia oraz poświęcony czas drugiemu człowiekowi, przyczynią się przeciwdziałaniu niepożądanym zachowaniom naszej społeczności.

Pomimo deszczowej pogody uczniowie z klas I-VI z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II zorganizowali marsz profilaktyczny, gdzie ze śpiewem przeszli ulicami Łążka z transparentem „Bliżej siebie, dalej od nałogów”. Impreza zakończyła się piknikiem na terenie szkoły.

Natomiast dzień później w Punkcie Przedszkolnym przy PSP w Łążku, odbył się Piknik Rodzinny pod hasłem „Dla Was uśmiechy i słońce”. Na zaproszenie przedszkolaków i zerówkowiczów sala przedszkolna zapełniła się ich najbliższymi. Dzieci zachwyciły swoimi występami , a także pięknymi strojami. Za piosenki, wiersze, tańce i przedstawienie „Robot dla Mamy” otrzymały ogromne brawa.

Serdeczne podziękowania składamy na ręce Wójta Gminy Łoniów p. Szymona Kołacza oraz przewodniczącego GKRPA p. Marka Bisztygi za patronat nad V Gminną Akcją Profilaktyczną. Ponadto dziękujemy również wszystkim uczestnikom akcji: uczniom, opiekunom, rodzicom oraz dyrektorom szkół z gminy Łoniów za przyłączenie i zaangażowanie się do działań związanych z organizacją rajdu profilaktycznego.

Tekst opracowano na podstawie sprawozdań z poszczególnych szkół.

 

Autor: Wioletta Klimkiewicz – pedagog szkolny PZS Łoniów

Wielkość czcionki
Kontrast