| loniow.pl |
EDUKACJA

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Łoniowie we WROCŁAWIU I OPOLU w ramach programu MEiN – ,,Poznaj Polskę”

W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” uczniowie klas IV-VIII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Łoniowie w dniach od 5 czerwca do 7 czerwca 2023 r. uczestniczyli w dwóch trzydniowych wycieczkach do Wrocławia i Opola.

Celem tego ministerialnego przedsięwzięcia jest wsparcie nauczycieli we  wzbogacaniu i uatrakcyjnianiu realizowanego procesu dydaktycznego w szkole. Program ten to również świetny sposób na poznanie przez uczniów naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki.

Pierwszą atrakcją dla uczniów było zwiedzanie najstarszej części miasta urokliwej wyspy – Ostrów Tumski, podziwianie pięknej katedry, spacer po Moście Tumskim, potocznie nazywanym Mostem Zakochanych lub Katedralnym.

Następnie uczestnicy zwiedzali Stare Miasto, którego sercem jest Rynek i Ratusz, a wokół niego zabytkowe kamieniczki.

Kolejnym punktem tego dnia była wizyta w Hydropolis – Interaktywnym Muzeum Wody. Jest to jedyne takie muzeum w Polsce, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Odkrywa procesy, w których bierze udział woda – od funkcji pełnionych w ciele człowieka, po prądy oceaniczne, które kształtują klimat na Ziemi.

Uczniowie podziwiali również panoramę Wrocławia z najwyższego punktu widokowego na 49 piętrze Sky Tower.

Drugi dzień rozpoczął się od wizyty we wrocławskim ZOO, najstarszym polskim ogrodem zoologicznym. Największe wrażenie na wszystkich zrobiła wizyta w Afrykarium, które jest podzielone na 5 stref. W każdej z tych stref można oglądnąć różnorodne zwierzęta, niesamowite podwodne skarby, ryby, rośliny z mórz i oceanów.

Wśród uczniów naszej szkoły wielu interesuje się sportem a przede wszystkim piłką nożną, dlatego wizyta na Stadionie Miejskim we Wrocławiu przyniosła wiele niezapomnianych wrażeń. Przejazd POLINKĄ tj. kolejką linową nad Odrą, był bardzo ciekawą atrakcją komunikacyjną podczas poruszania się po mieście.

Tego samego dnia późnym popołudniem uczniowie zwiedzali Halę Stulecia oraz podziwiali pokaz Multimedialnych Fontann.

Trzeciego dnia udali się do oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu i zwiedzali Panoramę Racławicką. Dzieło Wojciecha Kossaka i Jana Styki, upamiętniające bitwę pod Racławicami.

Ostatnią atrakcją we Wrocławiu było Centrum Historii – Zajezdnia. Sercem Zajezdni jest wystawa stała „Wrocław 1945–2016”, opowiadająca powojenne dzieje miasta i jego mieszkańców.

Na zakończenie była jeszcze wizyta w Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu. Miasto przywitało wszystkich dźwiękami opolskiego festiwalu „Opole 60. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej”.

Trzy dni we Wrocławiu i Opolu minęły bardzo szybko i intensywnie. Bogaty program wyjazdu sprawił, że każdy znalazł coś dla siebie i wracał do domu z autentyczną radością.

Wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci uczestników.

 

Wielkość czcionki
Kontrast