| loniow.pl |
AKTUALNOŚCI

79. rocznica Akcji Burza

28 lipca 1944 roku w czasie walk z okupantem polegli w Zawidzy: kpr. Piwowarski Wincenty ps. „Szary” oraz szer. Małodobry Edward ps. „Wrzos”. Akcja „Burza” była operacją wojskową zorganizowaną i podjętą przez oddziały Armii Krajowej przeciw wojskom niemieckim w końcowej fazie okupacji.

W niedzielę 09 lipca 2023 r. o godzinie 17.00 w lesie w Zawidzy odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę akcji „Burza”. Organizatorami tego patriotyczno-religijnego wydarzenia byli Zarząd Koła ŚZŻAK w Sandomierzu oraz Wójt Gminy Łoniów. Ku czci poległych została odprawiona tego dnia polowa Msza Święta pod pomnikiem poległych żołnierzy, której przewodniczył Proboszcz Parafii Łoniów – ks kan. dr Bogdan Krempa.

W hołdzie poległym, którzy w lipcu 1944 roku oddali swoje życie za Ojczyznę zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

Rocznicowe uroczystości zakończył koncert piosenek partyzanckich w wykonaniu „Kapeli od serca” oraz poczęstunek grochówką wojskową, przygotowaną przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie.

 

Autor: Karolina Paliwoda
Fot.: Karolina Paliwoda, Marek Bisztyga

Wielkość czcionki
Kontrast