Spotkanie z reżyserem Maciejem Dejczerem

W ostatnim czasie w Publicznym Zespole Szkół im. Św. Jana Pawła II w Łoniowie goszczą znane osobistości z ekranu telewizyjnego i świata filmu.

14 czerwca 2016 r. specjalnie dla nas z Warszawy przyjechał reżyser, scenarzysta Pan Maciej Dejczer.

Maciej Dejczer jest absolwentem filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego i reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jego studencka etiuda “Chłopcy” została uznana za najlepszy dokument na Festiwalu Szkół Filmowych w Monachium w 1983 r., dyplomowy obraz “Dzieci śmieci” nakręcony dla telewizji, uhonorowano na tym samym festiwalu w 1987 r. nagrodą dla najlepszego filmu fabularnego. Był asystentem Krzysztofa Kieślowskiego przy filmie “Bez końca”. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej jako zdobywca Felixa za “300 mil do nieba” – debiut fabularny, który uznano za najlepszy młody film europejski 1989 r. Film “300 mil do nieba” został wyróżniony wielokrotnie m. in. Nagrodą Młodej Publiczności na MFF w Cannes, nagrodą za debiut na FPFF w Gdyni. Maciej Dejczer zrealizował wiele spektakli dla Teatru Telewizji m. in.: “Roberto Zucco” i “Złoty chłopak”, a także wyreżyserował m.in. “Repetycje” z “Pięknych dwudziestoletnich” wg Marka Hłaski w Teatrze Wybrzeże w Sopocie. Jest również autorem wielu znanych teledysków.  Reżyser licznych, bardzo popularnych filmów i seriali telewizyjnych ( „Bandyta”, „M jak miłość”, „Na dobre i na złe”, „Samo życie”, „Oficer”, „Magda M”, „Klinika samotnych serc”, „Oficerowie”, „Trzeci oficer”, „Ojciec Mateusz”, „Teraz albo nigdy”, „Chichot losu”, „Misja Afganistan”, „Strażacy”, „Listy do M.2”.

Spotkanie miało charakter kameralny, uczestniczyli w nim uczniowie drugich klas gimnazjum. Reżyser opowiadał o początkach swojej działalności filmowej, o drodze, jaką wyznaczył sobie w życiu oraz różnorodnych doświadczeniach z planów filmowych, wartościach, pasjach i  zainteresowaniach. Wypowiedzi przeplatane były anegdotami, dowcipami i autorefleksją.

W trakcie spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się jak wygląda długi, żmudny i skomplikowany proces tworzenia filmu, czy też serialu z udziałem scenarzystów, producentów, reżyserów oraz aktorów. Bardzo ciekawym elementem spotkania było, jak reżyser przedstawiał kadr po kadrze realizację filmu „Listy do M.2oraz najnowszy reżyserowany serial „Strażacy”.

Mogliśmy zobaczyć, w jaki sposób powstają efekty specjalne i wizualne wykorzystywane za pomocą najnowocześniejszych technik komputerowych, procesów graficznych oraz materiałów zastępczych.

Uczniowie oraz nauczyciele mieli również okazję bezpośredniego zadawania pytań, na które gość z ochotą odpowiadał. Pan Dejczer nawiązał świetny kontakt z młodzieżą, wykazując się niesamowitą charyzmą i poczuciem humoru.

Dziękujemy Panu Maciejowi Dejczerowi za to sympatyczne, bardzo profesjonalne spotkanie. Życzymy samych sukcesów oraz największych reżyserskich hitów filmowych.

Składamy podziękowania również Panu Antoniemu Świderkowi za możliwość organizacji powyższego spotkania.

Wioletta Klimkiewicz

Wielkość czcionki
Kontrast