Powiatowe Święto Plonów

dozynki13_2Setki mieszkańców bawiło się w niedzielę 01 września 2013 r. w Łoniowie na Dożynkach Powiatowych Powiatu Sandomierskiego.

Tradycyjny staropolski obrzęd rozpoczęła dziękczynna Msza Święta w kościele p.w. św. Mikołaja w Łoniowie koncelebrowana przez Ks. kan. Stanisława Zarębę i Kustosza Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach Ks. Kazimierza Sawościanika CR. Podczas nabożeństwa dokonano poświęcenia dorodnego bochna chleba upieczonego z tegorocznego ziarna oraz wieńców dożynkowych.

Następnie barwny korowód dożynkowy złożony z delegacji z wieńcami reprezentujących gminy powiatu sandomierskiego, mieszkańców, władz samorządowych oraz gości udał się, w asyście Orkiestry Dętej i pocztów sztandarowych, na plac dożynkowy przy Urzędzie Gminy gdzie odbyła się kolejna część ceremoniału.

Tradycyjnie uczestników dożynek przywitali tegoroczni gospodarze: Starosta Sandomierski p. Stanisław Masternak i Wójt Gminy Łoniów p. Szymon Kołacz.

Jak nakazuje tradycja otrzymali oni z rąk Gospodarzy Dożynek p. Lucyny Grudzień, mieszkanki Suliszowa (Gmina Łoniów) i p. Leszka Bąka z Bilczy (Gmina Obrazów) – chleb symbolizujący tegoroczne plony.

dozynki13_4Dożynki były okazją do podsumowań, wręczenia nagród i wyróżnień. Tak stało się również w tym roku gdzie podsumowana została XV edycja Konkursu „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku 2013”. Celem konkursu była ochrona środowiska naturalnego polskiej wsi oraz mobilizacja mieszkańców do dbałości o utrzymanie czystości, porządku i bezpieczeństwa
w gospodarstwie.

W powiatowych eliminacjach konkursu „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku” zwyciężyli:
I miejsce – Państwo Monika i Rafał Kędziorowie – gmina Obrazów
II miejsce – Państwo Agnieszka i Jerzy Bosakowie – gmina Wilczyca
III miejsce – Pan Marceli Małkiewicz – gmina Dwikozy
IV miejsce – Państwo Agnieszka i Paweł Mikusowie – gmina Łoniów

W gminnych eliminacjach konkursu „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku” zwyciężyli:
I miejsce – Państwo Agnieszka i Paweł Mikusowie zam. Łążek
II miejsce – Państwo Jolanta i Mariusz Chmiel zam. Skrzypaczowice
III miejsce – Państwo Agata i Krzysztof Kogutowie zam. Jasienica

dozynki13_6Ośpiewanie wieńców było kolejnym punktem Dożynek. Podczas prezentacji można było podziwiać stroje ludowe reprezentantów poszczególnych gmin
i posłuchać przyśpiewek w ich wykonaniu. W trakcie tej prezentacji ogłoszony został konkurs na najpiękniejszy wieniec. Komisja konkursowa pod przewodnictwem p. Katarzyny Pisarczyk, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu oceniało wieńce, biorąc pod uwagę następujące kryteria: zgodność z tradycją regionu, kształt wieńca, sposób zdobienia, użycie tradycyjnych materiałów oraz ogólny wyraz artystyczny.

Ostatecznie komisja uznała, że wszystkie wieńce są jednakowo piękne i zgodne z tradycją lecz na szczególne wyróżnienie zasługuje wieniec Miasta i Gminy Zawichost, który będzie reprezentować powiat sandomierski na Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich w Bogorii.

Łoniowski wieniec dożynkowy został spleciony ze wszystkich rodzajów zbóż i owoców naszej łoniowskiej ziemi – mówił Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie p . Marek Bisztyga.

Wieniec przygotowywany był już od początku czerwca, kiedy to zbierano zboże, a następnie je zasuszano dzięki czemu zachowało naturalne kolory. Do wieńca wpleciona została leszczynowa gałązka symbolizująca obfitości i Boże błogosławieństwo, a całość opleciona została różańcem przygotowanym z pieczywa wykonanego z tegorocznej mąki.

Wieniec przygotowany został przez młodzież i instruktorów pod kierunkiem p. Zdzisławy Drach instruktora, plastyka Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie.

dozynki13_7Tego dnia w Łoniowie nie zabrakło atrakcji kulinarnych, a to z racji VI edycji Festynu Rekreacyjno – Kulturalnego PIEROGARNIA 2013, na którą zaprosiło Stowarzyszenie Aktywnej Społeczności w Świniarach. Miłośnicy dobrego jedzenia na stołach mogli skosztować kilkadziesiąt rodzajów pierogów przygotowanych przez gospodynie i gospodarzy z 17 sołectw Gminy Łoniów. W sumie na pierogowy festiwal przygotowano ponad 17 tysięcy tego pysznego specjału. Panie dla wszystkich łasuchów przygotowały także „Słodką Kawiarenkę” gdzie można było pokosztować wspaniałe ciasta wykonane przez gospodynie z naszej gminy.

W ramach Pierogarnii 2013 po raz drugi zorganizowano konkurs w rzucie wałkiem do ciasta. Pobijanie rekordu w jego rzucie na odległość dostarczyło uczestnikom niemałych emocji.
Pierwsze miejsce w pobijaniu rekordu Gminy Łoniów w rzucie wałkiem na odległość wywalczył
p. Gołębiowski Roman (10,80 m), podbijając tym samych zeszłoroczny rekord, a drużynowym konkursie rzutu wałkiem zwyciężyła rodzina p. Gołębiowskiego Wojciecha (25,07 m).

Atrakcji tego dnia było co niemiara. Wystawy, wesołe miasteczko, a przede wszystkim koncerty i wspaniała muzyka czekały na wszystkich, którzy zawitali tego dnia do Łoniowa. Do tańca i wspólnego śpiewania zaprosiła kapela góralska „CIUPAGA” z Łącka, Kapela Zwichojska oraz folk kapela „Góralska Hora”. Swój debiut sceniczny miała także Katarzyna Kusik – mieszkanka Gminy Wilczyce.
Powiatowe Święto Plonów zakończył występ zespołu „DSP”, który do godzin wieczornych bawił mieszkańców naszej gminy.

 

Autor: Marcin Maj

Wielkość czcionki
Kontrast