Powiatowe Święto Plonów w Samborcu

dp2014_0231 sierpnia 2014 r. w Samborcu odbyło się Powiatowe Święto Plonów. Impreza zgromadziła wielu mieszkańców powiatu sandomierskiego.

Uroczystość poprzedziła dwudniowa międzynarodowa konferencja „Potencjał gospodarczy sektora przetwórstwa owocowo-warzywnego ziemi sandomierskiej”, która była okazją do rozmów o trudnej sytuacji sadowników, spowodowanej rosyjskim embargiem.

Obchody Powiatowego Święta Plonów rozpoczęła uroczysta Msza Św. w Kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej. Następnie barwny korowód uczestników przemaszerował na plac rekreacyjny przy budynku Urzędu Gminy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Inaugurację Powiatowego Święta Plonów dokonali: Starosta Sandomierski – p. Stanisław Masternak oraz Wójt Gminy Samborzec
p. Witold Garnuszek.

Podczas dożynek zorganizowano konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w którym wzięły udział wszystkie gminy z powiatu sandomierskiego. Łoniowski wieniec dożynkowy zaprezentował: Wiceprzewodniczący Rady Gminy Łoniów – p. Tadeusz Smalera, Wójt Gminy – p Szymon Kołacz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie – p. Marek Bisztyga oraz młodzież zrzeszona przy GOK, która wieniec ośpiewała i obtańczyła.
Ostatecznie komisja uznała, że wszystkie wieńce są jednakowo piękne i zgodne z tradycją lecz na szczególne wyróżnienie zasługuje wieniec Miasta i Gminy Zawichost, który będzie reprezentować powiat sandomierski na Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich w Busku Zdroju.

Dożynkom towarzyszyły wystawy owoców i warzyw, ekspozycje sprzętu rolniczego, prezentacje ofert producentów, konkursy i niespodzianki dla dzieci, a także występy artystyczne. Na scenie wystąpił: Zespół Pieśni i Tańca „Gorzyczany”, grupa wokalna „Nic na siłę” działająca przy Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Samborcu, zespół muzyczny z Wielkopolski i Pińska na Białorusi, Bartosovskie Dzivcata i Paproci ze Słowacji, Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a także zespoły Basta i Variax. Gwiazdą wieczoru była Urszula.

Autor: Marcin Maj

Wielkość czcionki
Kontrast