PIEROGARNIA 2016

Około 13 tysięcy sztuk rozmaitych pierogów przygotowano na IX Festyn Rekreacyjno – Kulturalny PIEROGRANIA 2016, który odbył się 19 czerwca 2016 r. na placu przy budynku Urzędu Gminy w Łoniowie.
pierogi16_0Ta wielka pierogowa uczta, na którą zaprosiło Stowarzyszenie Aktywnej Społeczności w Świniarach, Wójt Gminy Łoniów oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie zgromadziła  setki miłośników dobrego jedzenia.

Pierogarnia to wspaniałe przedsięwzięcie promujące walory kuchni staropolskiej, mające na celu podtrzymywanie tradycji i kultywowanie klimatu minionych lat. Pierogi to historia naszych mam, naszych babć, a przede wszystkim pielęgnacja dziedzictwa regionalnego – mówiła Zofia Żyła Prezes SAS, która wspólnie z p. Szymonem Kołaczem – Wójtem Gminy otworzyła “pierogowe święto”  zapraszając jednocześnie wszystkich gości  do degustacji przygotowanych specjałów.

Na stołach przygotowanych przez panie z Gminy Łoniów oraz  panie z Koprzywnicy i Chobrzan znaleźć można było pierogi na słodko, na kwaśno, pieczone, smażone… Wśród nich znalazły się te z kapustą i grzybami, kapustą i mięsem, wigilijne, z brokuły – szynki i fety, kaszą jaglaną – gryczaną – jęczmienną, grzybami,  dziczyzną, ruskie, z serem i rodzynkami, z truskawkami, jagodami, ze śliwką kalifornijską i wiele innych.

Atrakcji, jak podczas każdej PIEROGARNI, nie brakowało. Na scenie można było obejrzeć występy artystyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży z naszej gminy. Swoje umiejętności taneczne  zaprezentowały przedszkolaki oraz uczniowie z Publicznego Zespołu Szkoły i Przedszkola w Świniarach Starych, a na spektakl “Romeo i Julia – wersja współczesna” zaprosiło Koło Teatralne przy Gimnazjum w Łoniowie.

pierogi16_4Wielką niespodzianką był koncert młodzieży ze szkoły muzycznej w Ostrogu na Ukrainie, z którym powiat sandomierski prowadzi współpracę partnerską. Zagraniczni goście zachwycili  umiejętnościami instrumentalno-wokalnymi, a dopełnieniem ich popisowego koncertu były lokalne, barwne stroje oraz regionalne instrumenty tj. bandury.

pierogi16_6Kiermasz z zabawkami, dmuchany zamek, malowanie buzi, kącik do zabaw  to tylko niektóre atrakcje jakie przygotowano dla najmłodszych uczestników pikniku.
Na wszystkich łakomczuchów w „Słodkiej Kawiarence” czekały smaczne ciasta wykonane przez gospodynie z naszej gminy.
Na PIEROGARNI nie mogło zabraknąć konkursów z nagrodami, które dostarczyły mnóstwo emocji i zabawy.
Gwiazdą wieczoru był występ zespołu EGO, a wszystkich przybyłych gości do godzin wieczornych bawił Zespół Niespokojnych Nóg.

 

Autor: Marcin Maj

 

Wielkość czcionki
Kontrast