Pierogarnia 2012

Prawie dziesięć tysięcy pierogów czekało na wszystkich smakoszy, którzy 17 czerwca 2012 r. zawitali na V Festyn Rekreacyjno – Kulturalny PIEROGRANIA 2012, który tego dnia odbył się w Łoniowie.

Na pierogowe szaleństwo zaprosiło Stowarzyszenie Aktywnej Społeczności w Śwniarach, Wójt Gminy Łoniów oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie.

To było prawdziwe święto wszystkich miłośników dobrego jedzenia. Na stołach znaleźć można było tradycyjne pierogi ruskie, z kapustą i grzybami aż po tak niespotykane jak z brokułami, z żółtym serem i szynką, z kalafiorem, kaszą gryczaną, paprykarzem, pasztetówką czy kaszanką. Były pierogi ze szpinakiem i sosem jogurtowym, z suszoną śliwką, z wiśniami, jabłkiem, a także pierogi z truskawkami i bitą śmietaną czy z jagodami.

pierogarnia12_3W sumie degustacji można było poddać 46 rodzajów pysznych pierogów przygotowanych przez gospodynie i gospodarzy z 17 sołectw Gminy Łoniów.

Tradycją Pierogarni stał się już konkurs na najsmaczniejsze pierogi. Jury w składzie:
1) p. Magdalena Kędzierska – Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego ARiMR
2) p. Stanisław Kraska – Naczelnik Wydziału Rolnictwa w Starostwie w Sandomierzu
3) p. Zofia Wodecka – Przedstawiciel Stowarzyszenia Aktywnej Społeczności
4) p. Wiesław Latra – Przedstawiciel Rady Gminy Łoniów
5) p. Krzysztof Paradysz – Dyrektor Zespołu Szkół w Łoniowie

pierogarnia12_4zachwycone smakiem przygotowanych specjałów jednogłośnie nagrodziło wszystkie sołectwa. Nagrodę w postaci wycieczki do Wrocławia ufundowali laureatom konkursu Starosta Sandomierski – p. Stanisław Masternak, Wójt Gminy Łoniów – p. Szymon Kołacz oraz sponsorzy.

Oprócz pierogów, które bez wątpliwości były główną atrakcją pikniku, można było obejrzeć występy artystyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży z naszej gminy.

Swoje umiejętności taneczne i wokalne zaprezentowały przedszkolaki ze Świniar, a na pokaz tańca ludowego zaprosił wszystkich przybyłych gości zespół Łoniowianie. Niespodzianką tego dnia był występ zespołu „Cyganianki” z Cygan, który wprowadził wszystkich w świat muzyki folklorystycznej.

Po swoistej lekcji tradycji i obyczajów można było wziąć udział w licznych konkursach. Niemałych emocji dostarczył tu konkurs w ustanawianiu rekordu gminy w rzucie wałkiem do ciasta.

pierogarnia12_5Była także loteria fantowa z której dochód przeznaczony był na wyjazd wakacyjny dla dzieci z biednych rodzin. Do zdobycia była tu wycieczka do Wiednia, odtwarzacz DVD, drukarka i wiele innych cennych nagród. Dla chętnych poprawy sprawności fizycznej organizatorzy przygotowali zajęcia z hipoterapi – jazdy konnej, a na najmłodszych uczestników festynu czekało wesołe miasteczko.

V Festyn Rekreacyjno – Kulturalny PEROGRANIA 2012 zakończył występ zespołu Brother Band, który do godzin wieczornych bawił mieszkańców naszej gminy.

Honorowy patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – p. Adam Jarubas oraz Starosta Sandomierski p. Stanisław Masternak. Patronat medialny objęli: Telewizja Kielce, Tygodnik Nadwiślański, Radio Kielce, Radio Leliwa oraz Portal Internetowy NadWisłą24.pl.

 

 

Autor: Marcin Maj

Wielkość czcionki
Kontrast