Gminne Święto Niepodległości 2018

Niedziela 11 listopada 2018 – Łoniów – 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To wyjątkowy dzień naznaczony wielopokoleniowym świętowaniem. Przed budynkiem Urzędu Gminy uformował się niepodległościowy korowód składający się z pocztów sztandarowych wszystkich instytucji, szkół i stowarzyszeń z terenu gminy. Mieszkańcy wzięli w ręce biało-czerwoną flagę 100. metrowej długości. Cały korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą z OSP Męcina przeszedł do kościoła św. Mikołaja Biskupa w Łoniowie.

Punktualnie o godzinie 1200 zebrani wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego włączając się w ten sposób do inicjatywy Biura Programu „Niepodległa”, która polegała na wspólnym zaśpiewaniu przez Polaków naszego hymnu. Następnie pod przewodnictwem Proboszcza z Łoniowa Ks. dr Bogdana Krempy sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny. Ksiądz Proboszcz wygłosił również pełną refleksji homilię.

Po Mszy zaś, podczas uroczystego apelu pod Pomnikiem Niepodległości okolicznościowe słowo skierował do wszystkich zebranych Wójt Gminy P. Szymon Kołacz. Delegacje u stóp Pomnika złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Dalsze świętowanie przeniosło się do auli GOK. Uczniowie PSP w Łoniowie pod kierunkiem PP. Renaty Mazurkiewicz i Anny Bartosik zaprezentowali zebranym koncert „Pieśń o tej co nie zginęła”. Następnym punktem uroczystości było czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego lektury wybranej przez Prezydenta Rzeczypospolitej w Roku Jubileuszowym do „Narodowego czytania”. W Gminnym Ośrodku Kultury w tym dniu czynna była okolicznościowa wystawa. Na koniec by tradycji stało się zadość instruktorzy GOK przygotowali i poczęstowali wszystkich wojskową grochówką.

 

Autor: Marek Bisztyga
Foto: Radosław Kogut

Wielkość czcionki
Kontrast