| loniow.pl |
AKTUALNOŚCI

105. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

W sobotę 11 listopada br. w gminie Łoniów miały miejsce obchody 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to ważne dla każdego Polaka święto, ponieważ w tym dniu Polska wróciła na mapy Europy – po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się zbiórką o godz. 8:30 na Placu przy Urzędzie Gminy. Uczestnicy otrzymali kotyliony i flagi w barwach narodowych, a następnie po uformowaniu orszaku udali się do Kościoła Parafialnego pw. św. Mikołaja  Biskupa, gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Druga część uroczystości miała miejsce przy Pomniku Niepodległości, obecne delegacje: Samorządu Gminy, Zarządu Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Łoniowie, Środowiskowego Domu Samopomocy i Ośrodka Pomocy Społecznej, Szkół i Przedszkoli z terenu gminy, Stowarzyszenia Aktywnej Społeczności w Świniarach oraz Ochotniczej Straży Pożarnej we Wnorowie złożyły wiązanki i znicze. Kolejnym punktem wydarzenia było wspólne odśpiewanie hymnu państwowego – Mazurka Dąbrowskiego, co stanowiło kontynuację zapoczątkowanej w 2018 r. inicjatywy ,,Niepodległa do Hymnu”. Uczestnicy mieli również możliwość wysłuchania koncertu utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej z Męciny, a na zakończenie mogli skosztować specjalnie przygotowanej na ten dzień „wojskowej grochówki”.

Organizatorami tegorocznych obchodów Święta Niepodległości byli: Rada Gminy, Wójt Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tym ważnym dla Polaków święcie.

Autor: Lucyna Kowalczyk
Fot.: Marcin Maj

Wielkość czcionki
Kontrast