101 lat temu Polska odzyskała niepodległość

W poniedziałek 11 listopada w Gminie Łoniów  odbyły się w uroczystości związane z obchodami 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Był korowód niepodległościowy,  Msza Święta, składanie kwiatów oraz patriotyczny koncert.

Gminne Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od zbiórki pocztów sztandarowych jednostek ochotniczych straży pożarnych, szkół, instytucji, stowarzyszeń oraz mieszkańców przed budynkiem urzędu gminy. Uczestnicy korowodu przeszli do kościoła św. Mikołaja Biskupa w Łoniowie, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny.

Po wspólnej modlitwie pod Pomnikiem Niepodległości złożono kwiaty i zapalono znicze, ku pamięci poległych żołnierzy.

Koncert patriotyczny “Na góralską nutę” w wykonaniu zespołu Góralska Hora był kolejnym punktem poniedziałkowego świętowania. Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie odśpiewane zostały patriotyczne i historyczne pieśni, a wśród nich znalazły się m.in.: Hej hej ułani, Wojenko, Wojenko, Przybyli ułani, Białe róże, czy O mój rozmarynie.

Gminne Obchody Święta Niepodległości zakończyło wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, które było nie tylko odpowiedzią na włączenie się w akcję „Niepodległa dla hymnu”, lecz przede wszystkim hołdem złożonym bohaterom walczącym o Polskę i dowodem patriotycznej postawy.

Tego dnia nie mogło zabraknąć “żołnierskiej grochówki”, na którą już tradycyjnie zaprosili instruktorzy Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie.

 

Autor: Marcin Maj

Wielkość czcionki
Kontrast