| loniow.pl |
EDUKACJA

Zielona Szkoła – Krynica Morska 2019

,,Lepiej zobaczyć coś raz ,niż słyszeć o tym tysiąc razy”. Takie motto przyświecało tegorocznej Zielonej Szkole zorganizowanej dla uczniów  Publicznej Szkoły Podstawowej  im. Św. Jana Pawła II w Łoniowie. Siódmy raz z rzędu, uczniowie klas starszych skorzystali  z możliwości wyjazdu nad morze. Tradycyjnie już, w sobotę wieczorem 11 maja, 49 uczniów wraz opiekunami, wyruszyło do Krynicy Morskiej. Miejscem docelowym był ośrodek wypoczynkowy, położony w malowniczej części uzdrowiska, w pobliżu plaży i latarni morskiej. W tym wyjątkowo urokliwym miejscu, ale przede wszystkim bezpiecznym i pełnym walorów zdrowotnych, uczniowie spędzili łącznie sześć wspaniałych dni.

Projekt ,,Zielona Szkoła – Krynica Morska”, realizowany przez szkołę w Łoniowie, cieszy się od lat dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy już  rok wcześniej w miesiącach jesiennych,  zapisują się na ten wyjazd. Zainteresowanie jest duże, ponieważ znaczna grupa młodych ludzi, nie ma zbyt wielkich szans na odwiedzenie naszego Morza Bałtyckiego w ramach wyjazdów rodzinnych. W projekcie realizowane są cele i zadania nie tylko wynikające z podstawy programowej kształcenia ogólnego, ale również związane m.in. z szeroko rozumianą profilaktyką zdrowotną oraz profilaktyką uzależnień. Zajęcia odbywają się w sposób aktywny, w zdrowym środowisku nadmorskim,  z dala od  tabletów,  Internetu, gier komputerowych, czy innych złych nawyków zagrażających młodemu pokoleniu. Uczniowie rozwijają natomiast zainteresowania przyrodnicze, wrażliwość na piękno przyrody i szacunek wobec niej.

Zielone Szkoły to nie lada wyzwanie, zarówno dla opiekunów, jak i uczniów, którzy uczą się samodzielnego funkcjonowania bez rodziców, co staje się dla nich  ważnym etapem w życiu. Przed każdym wyjazdem nauczyciele-opiekunowie przygotowują szczegółowy program, biorąc pod uwagę potencjał edukacyjny danego regionu, który uczniowie odwiedzą. Opracowują atrakcyjne metody i formy pracy, cały szereg zajęć ruchowo-sportowych, konkursy i turnieje;  angażują do współpracy uczniów, uwzględniają  ich pomysły. Zapoznają młodzież z przygotowanym regulaminem i harmonogramem pobytu, pozyskują środki, organizują spotkania z rodzicami.

Tegoroczny program edukacyjny Zielonej Szkoły, podobnie  jak i poprzednie, korelował z programem działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły, stworzył możliwość realizacji celów, które trudne byłyby do podjęcia w zwykłych szkolnych warunkach. Gwarantował również spełnienie wszystkich  oczekiwań, a dzięki dodatkowo pozyskanym środkom na ten cel, zapewnił jeszcze więcej atrakcji, niż  zakładano wcześniej. Uczniowie mieli okazję zwiedzić ciekawe miejsca związane z dziejami naszego narodu, a przebywanie w nich i poznawanie, nie tylko wzbogaciło wiedzę historyczną, ale wpłynęło na kształtowanie postaw patriotycznych. W Malborku na dziedzińcu  zamku krzyżackiego, uczestnicy Zielonej Szkoły wzięli udział w spektaklu  ,,Światło i Dźwięk’’. Słuchając wydarzeń z historii zakonu krzyżackiego , podziwiali największą ceglaną budowlę świata.

Na Westerplatte zwiedzili tereny dawnej Składnicy Tranzytowej, której obrona we wrześniu 1939 roku stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw niemieckiej agresji.

Z Westerplatte popłynęli statkiem do Gdańska. Tu, cała grupa wzięła udział w niezwykłej lekcji historii, która odbyła się w nowo powstałym Muzeum  II Wojny Światowej. W tym nowoczesnym obiekcie młodzież z zainteresowaniem zwiedzała ekspozycje i słuchała narracji przewodnika, który w sposób wyjątkowo ciekawy i atrakcyjny, opowiadał o tragicznych doświadczeniach II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Z muzeum  wszyscy udali się  pieszo na Starówkę, gdzie spotkali się z Neptunem. Tam zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia.

W Gdyni, w Centrum Nauki EXPERYMENT, uczniowie wzięli udział w edukacyjnych zajęciach laboratoryjnych z chemii i fizyki. Zapoznali się z zasadami pracy w laboratorium, poznali odpowiednie przyrządy, przeprowadzili wybrane obserwacje, pomiary  i doświadczenia. Z kolei w Akwarium Gdyńskim uczestniczyli w lekcji biologii nt. ,,Anatomia ryby, czyli o rybie od środka’’. Przeprowadzili w grupach analizę ichtiologiczną śledzia przy użyciu narzędzi preparacyjnych. Obejrzeli  ekspozycję oceanarium, a podczas prezentacji multimedialnej, poszerzyli swoją wiedzę o ciekawostki dotyczące ryb z mórz i oceanów. Następnie podziwiali cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki, w tym najsłynniejsze polskie żaglowce – ,,Dar Pomorza”, ,,Dar Młodzieży”  i niszczyciel ORP ,Błyskawica”. Uczniowie odwiedzili również Sopot – jeden z najbardziej atrakcyjnych polskich kurortów i skorzystali z możliwości pospacerowania po słynnym drewnianym molo.

Podczas zajęć w Krynicy Morskiej uczestnicy Zielonej Szkoły brali udział w wyścigu ,,KRYNICA EXPRES”, w wielu turniejach i konkursach, w wyborach ,,MISS I MISTERA ZIELONEJ SZKOŁY’’ oraz  w ceremonii morskiego chrztu tzw.,, NEPTUNALIACH’’.  Ku zadowoleniu opiekunów wszyscy chętnie angażowali się w przygotowane konkurencje. Po każdej rywalizacji zwycięska drużyna otrzymywała nagrody. Zdaniem uczestników były to radosne i miło spędzone chwile, do których będą chętnie wracać wspomnieniami.

Dzięki takim przedsięwzięciom jak Zielona Szkoła,  uczniowie uczą się nie tylko współpracy w zespole podczas wykonywania różnych zadań i rozwiązywania problemów, ale przede wszystkim mają okazję wykorzystać w praktyce zdobytą wiedzę i umiejętności. Ponadto zrelaksowani, przebywający w innym środowisku, szybciej i efektywniej przyswajają nowe wiadomości;  odnajdują w sobie radość odkrywania, lepiej rozwijają się pod względem poznawczym i twórczym.

Organizatorzy ,,ZIELONEJ SZKOŁY-KRYNICA MORSKA 2019’’ składają serdeczne podziękowania i kierują słowa ogromnej wdzięczności do Wójta Gminy Łoniów – Pana Szymona Kołacza, Przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – Pana Marka Bisztygi  oraz  Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Łoniowie za pomoc i dofinansowanie tak wielkiego przedsięwzięcia, dzięki czemu udało się w pełni zrealizować zamierzone cele.

 

Pomysłodawca i współorganizator Zielonej Szkoły: Małgorzata Paradysz

 

Wielkość czcionki
Kontrast