Wspomnienia z Zielonej Szkoły 2018

Już po raz szósty uczniowie naszego gimnazjum brali udział w projekcie edukacyjno-wychowawczym „Zielona Szkoła” , w tym roku pod hasłem  „Odkrywamy to co nieznane”, czyli „Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu”.

Dnia 5 maja 2018 r. o godzinie 22:00 wyruszyliśmy na długo wyczekiwaną Zieloną Szkołę. Do celu dotarliśmy około 07:00 rano. Krynica Morska powitała nas piękną, słoneczną pogodą.

Po obfitym śniadaniu, rozpakowaliśmy się i zadomowiliśmy w swoich pokojach. Następnie poszliśmy przywitać się z Bałtykiem. Korzystając ze sprzyjającej pogody, spacerowaliśmy po piaszczystej plaży oraz podziwialiśmy nadmorskie widoki. Po kolacji udaliśmy się do pobliskiego kościółka, aby podziękować Matce Bożej za szczęśliwą drogę. Po powrocie zgromadziliśmy się przed pensjonatem, aby wspólnie pośpiewać morskie szanty. Tego wieczoru towarzyszył nam taniec, a także śpiew przy melodyjnych dźwiękach gitary.
            7 maja (poniedziałek). Wstaliśmy bardzo wcześnie, gdyż czekało na nas dużo atrakcji. Po smacznym śniadaniu wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy do Gdańska. Pierwszym przystankiem w tym mieście było ZOO. Na miejscu czekał na nas przemiły pan, który na „pokładzie” swej ciuchci zapoznawał nas z gatunkami zwierząt. Opowiadał ciekawostki z ich życia.

Kolejnym przystankiem był oliwski park w Oliwie, który urzekł nas prostą, ale jakże przepiękną roślinnością. W urokliwych miejscach, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Następnie w Archikatedrze Oliwskiej wysłuchaliśmy koncertu organowego. Po koncercie wybraliśmy się do Gdańska, gdzie podziwialiśmy Stare Miasto. Odwiedziliśmy również Westerplatte. Ten pomnik to przykład męstwa i odwagi żołnierza polskiego w wojnie obronnej z września 1939r.

Po powrocie i zjedzonej obiadokolacji zorganizowaliśmy teleturniej „Kocham Cię Polsko”. Uczestnicy podzieleni na dwie drużyny (druga i trzecia klasa) pod kierunkiem liderów przystąpili do zdrowej rywalizacji. Ostatecznie 10 punktami  wygrała III klasa.

Po chwili wytchnienia udaliśmy się z pochodniami na nocny spacer po plaży. Śpiewając i tańcząc „Beligijkę”, wesoło spędziliśmy późne godziny poniedziałkowego dnia.
             8 maja (wtorek). Znowu dzień pełen wrażeń, pogoda nadal dopisuje. Po śniadaniu pojechaliśmy do Oceanarium w Gdyni, gdzie braliśmy udział w zajęciach dotyczących anatomii ryby. Miały one charakter wykładowo-laboratoryjny. Najpierw poznawaliśmy życie i budowę bezkręgowców. Później przyszedł czas na praktykę. Zostaliśmy podzieleni na kilkuosobowe zespoły. Musieliśmy wykonać „sekcję zwłok” śledzia atlantyckiego, a przy okazji dowiedzieliśmy się więcej o budowie i systematyce ryb. Nie był to koniec wrażeń. Udaliśmy się do Centrum Nauki „EXPERYMENT”, gdzie wszyscy uczniowie brali udział w dwóch rodzajach zajęć z fizyki i chemii.  „AC i DC, czyli Tesla kontra Edison” – na tych zajęciach dowiedzieliśmy się, czym jest elektryczność. Przy okazji poznaliśmy historię rywalizacji Nikoli Tesli i Thomasa Edisona. „MINILAB” to warsztaty o charakterze chemicznym. Tu mogliśmy się poczuć jak prawdziwi studenci. Samodzielnie wykonywaliśmy liczne doświadczenia, miareczkowanie, wykrywanie jonów metali.

Resztę dnia spędziliśmy na sopockim molo oraz urządziliśmy sobie krótką przechadzkę po malowniczej okolicy, zajadając się pysznymi goframi. Pełni nowych doświadczeń wróciliśmy na obiadokolację do ośrodka. Po odpoczynku zorganizowaliśmy maraton filmowy. Pod ciepłymi kocami na ekranie przed pensjonatem oglądaliśmy wzruszający film „Mimo wszystko”.

9 maja (środa). Korzystając z pięknego poranka, od razu po śniadaniu z leżakiem, wiaderkiem i grabkami udaliśmy się na plażę. Tam wzięliśmy udział w projekcie „Symetria w przestrzeni”. Przy użyciu zabranych przyrządów budowaliśmy z piasku formy posiadające symetrię. Po ocenie wykonanych prac sprawdzaliśmy swoje siły w zorganizowanych zajęciach sportowych.

Popołudnie spędziliśmy zwiedzając osobliwości Krynicy. Wieczorem zostały przeprowadzone wybory Miss i Mistera Zielonej Szkoły. Uczestnicy mieli zaprezentować się w kreacjach: dyskotekowych, piżamowych i plażowych. Następnie odbyło się wspólne kalamburowanie oraz przedstawienie prezentacji o Westerplatte.

Po kolacji wyjechaliśmy na „Nocne zwiedzanie” zamku w Malborku.
             10 maja (czwartek). Zaraz po pożywnym śniadaniu wybraliśmy się  na plażę, gdzie zostały ogłoszone wyniki wieczornych wyborów. Później, jak co roku, miały miejsce uroczyste zaślubiny z morzem dla uczestników będących pierwszy raz nad Bałtykiem. Sprawiły one dużo frajdy biorącym udział, jak i oglądającym.

Po obiedzie część uczestników zmierzyła się w zawodach na zielonym boisku, a reszta opalała się na słonecznej plaży.
            11 maja (piątek). To ostatni dzień naszego pobytu. Zaraz po śniadaniu udaliśmy się na ostatnie chwile spędzone w morzu w „towarzystwie słonecznych promieni”. Pluskaliśmy się w wodzie, ciesząc się jak dzieciaki. Następnie wróciliśmy na obiad, a po nim poszliśmy na ostatni spacer po Krynicy. Zakupiliśmy pamiątki na lokalnych straganach, po czym wróciliśmy do naszego ośrodka na ostatnią kolację. Po opuszczeniu pokoi wspólnie podsumowaliśmy Zieloną Szkołę. Otrzymaliśmy upominki za zaangażowanie i przeprowadzone konkursy. Pożegnaliśmy się z właścicielem i wszystkimi pracownikami ośrodka, dziękując im za cały pobyt.

W godzinach wieczornych wyruszyliśmy w drogę powrotną. Nad ranem po całonocnej podróży dotarliśmy do naszego ukochanego Łoniowa.

Zdrowi, szczęśliwi oraz pełni niezapomnianych wrażeń pojechaliśmy do domu odespać cały tydzień.

 

Karolina Pawłowska
Aleksandra Osemlak
Katarzyna Maligłówka
Uczennice klasy III gimnazjum w PSP w Łoniowie

Wielkość czcionki
Kontrast