Uroczystości odpustowe w Sulisławicach

Kilka tysięcy wiernych wzięło udział w dwudniowych uroczystościach odpustowych z okazji święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sulisławicach. W tym roku uroczystości miały wyjątkowy charakter ponieważ połączone zostały z obchodami jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej.

Piątkowe uroczystości, 7 września rozpoczął wykład o. Mariusza Mazura CR „O Maryjnej pobożności ludowej”, a tuż po niej odbyła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył o. Krzysztof Swół – prowincjał zgromadzenia zmartwychwstańców.  Tradycyjnie po Mszy św. ulicami Sulisławic przeszła procesja różańcowa z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej, w trakcie której poświęca została odnowiona figura.
Niespodzianką był wieczorny koncert Krzysztofa Krawczyka “Dla Maryi”, który zgromadził setki mieszkańców.

Główne obchody odpustu odbyły się w sobotę 8 września. Tego dnia tysiące pielgrzymów z różnych zakątków regionu przybyło do Sulisławic, by wziąć udział w sumie odpustowej z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej oraz poświęcenia nowych koron i sukienki cudownego obrazu. Nie mogło zabraknąć pątników z Gminy Łoniów. W pielgrzymkę udali się m.im wierni z parafii pod wezwaniem św. Józefa w Chodkowie oraz z parafii pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa w Łoniowie. Dla jednych niewątpliwie była to pierwsza, dla innych kolejna już pielgrzymka.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup ordynariusz diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz wraz z biskupem seniorem Edwardem Frankowskim oraz z o. Krzysztofem Swołem CR, prowincjałem ojców zmartwychwstańców i Arturem Traczewskim CR, kustoszem sulisławskiego sanktuarium.
Podczas mszy biskup dokonał poświęcenia sukienki i złotych koron dla cudownego obrazu, które zostały ofiarowane przez pielgrzymów w podziękowaniu za wszelkie cuda i łaski. Przedstawicielom obecnych na uroczystości władz, członkom dekanalnych zespołów synodalnych, przedstawicielom zakonów oraz ruchów i stowarzyszeń katolickich bp Nitkiewicz wręczył dokument roboczy III Synodu Diecezji Sandomierskiej.

W sulisławickich uroczystościach uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich na czele z Agatą Wojtyszek, wojewodą świętokrzyskim oraz Adamem Jarubasem, marszałkiem województwa świętokrzyskiego Obecni byli również: prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, Andrzej Swajda, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Szymon Kołacz, wójt gminy oraz przedstawiciele kapituł, zgromadzeń zakonnych, ruchów i stowarzyszeń świeckich i kościelnych, pielgrzymi z diecezji sandomierskiej, a także wierni z kraju i z zagranicy.

Uroczystości odpustowe w Sulisławicach zwieńczyła wspólna agapa.

 

Autor: Marcin Maj

Wielkość czcionki
Kontrast