Udane Święto Plonów w Gminie Łoniów

12 sierpnia 2018 r. mszą świętą oraz tradycyjnym korowodem dożynkowym rozpoczęły się uroczystości Święta Plonów w Gminie Łoniów.

Tradycyjne dożynkowe wieńce zawitały do kościoła parafialnego pod wezwaniem Świętego Mikołaja Biskupa w Łoniowie gdzie następnie odbyła się dziękczynna msza święta, podczas której poświęcono tegoroczne dary ziemi. Tuż po niej uczestnicy przeszli na plac przy Urzędzie Gminy w Łoniowie, gdzie odbyła się kolejna część ceremoniału.

Uroczystości święta plonów rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania hymnu, a zaraz potem przystąpiono do najważniejszego obrzędu, przekazania gospodarzom bochna chleba wypieczonego z ziarna z tegorocznych zbiorów. Ceremonii tej dokonali starostowie dożynkowi, Danuta Tworek, mieszkanka Jasienicy i Tadeusz Smalera, mieszkaniec Przewłoki.

Tradycją dożynkową jest ośpiewanie wieńców. W tym roku wieńców było tylko trzy, a przygotowane zostały przez przez instruktorów Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie, sołectwo Łoniów oraz mieszkańców Jasienicy i to właśnie ten ostatni wieniec dożynkowy będzie reprezentował gminę Łoniów na dożynkach powiatowych, które odbędą się 26 sierpnia w gminie Dwikozy.

W części artystycznej na scenie zaprezentowały się m.in. orkiestra dęta z Kasinki Małej, Zespół „Łoniowianie, a na spektakl “Żniwa Staropolskie” zaprosił zespół Lasowiacy.

Wieczorem przyszedł czas na zabawę taneczną, podczas której przygrywał zespoły ProjectBand. Gwiazdą wieczoru tegorocznego Gminnego Święta Plonów były BACIARY, na których koncercie bawiły się tłumy gości.

Niedzielne świętowanie zakończył pokaz sztucznych ogni oraz zabawa pod gwiazdami.

Autor: Marcin Maj
Video: iTV Wisła

 

Wielkość czcionki
Kontrast