| loniow.pl |
AKTUALNOŚCI

Świętokrzyskie pięknieje dla Ciebie

Występy artystyczne, konkursy z nagrodami, degustacje potraw czyli PIEROGARNIA 2010, pokazy strażackie, badania i porady specjalistów ze świętokrzyskich szpitali – takie m.in. atrakcje czekały na mieszkańców Gminy Łoniów, którzy 12 września 2010r. wybrali się na plac przy budynku nowego urzędu gminy.

To właśnie tutaj odbyła się wielka impreza plenerowa „Dni Województwa Świętokrzyskiego”, którą zorganizowali Przewodniczący Sejmiku Świętokrzyskiego – Tadeusz Kowalczyk, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Adam Jarubas, Starosta Sandomierski – Stanisław Masternak oraz Wójt Gminy Łoniów – Szymon Kołacz.

Hasło jakie przyświeca tegorocznemu cyklowi imprez odbywających się w naszym województwie to „Świętokrzyskie pięknieje dla Ciebie”. Zaś ich głównym założeniem jest przede wszystkim integracja mieszkańców oraz prezentacja osiągnięć samorządu województwa.

„Dni Województwa Świętokrzyskiego” rozpoczął Świętokrzyski Polonez w wykonaniu młodzieży z naszej gminy. Następnie na scenie zaprezentowały się dzieci z zespołu „Łoniowianie”.

Wspaniałą i zarazem niezapomnianą niespodziankę przygotowała Paulina Mańkowska, która swoim koncertem oczarowała wszystkich przybyłych gości.
Jednak to nie był koniec występów.Tuż po niej na scenie zawitał dopiero co powstały, młodzieżowy zespół „Amplification”. Swoje pierwsze kroki stawiał na scenie w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie, a tego dnia po raz pierwszy z sukcesem debiutował na tak dużej imprezie przed tak ogromną widownią.

Największym, kulinarnym hitem Dni Województwa Świętokrzyskiego stały się pierogi, na które zaprosił Gminny Klub Aktywnych Społeczności przy Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich. Potrawa ta, z inicjatywy pań należących do stowarzyszenia, stała się już wizytówką naszej gminy.

Do Pierogarni 2010 zostały zaproszone takie miejscowości jak: Jasienica, Krowia Góra, Łoniów, Łoniów Kolonia, Piaseczno, Suliszów, Świniary Nowe, Świniary Stare, Trzebiesławice, Wnorów i Zawidza.

Na pięknie udekorowanych stołach, w wielkich półmisach można było obejrzeć oraz poddać degustacji kilkanaście rodzajów pierogów m.in. z truskawkami, serem, ruskie, z kaszanką, kapustą, grochem, jagodami, wigilijne z grzybami, mięsem, śliwkami, jabłkami czy pieczone z czekoladą. Dla wszystkich miejscowości, które przygotowały pierogi został ogłoszony konkurs, a powołana specjalnie na tę okazję komisja w składzie: Stanisław Masternak – Starosta Sandomierski, Szymon Kołacz – Wójt Gminy Łoniów, Jacenty Czajka – kierownik sandomierskiego oddziału Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach, Ryszard Nagórny – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, oraz Bogumiła Chmiel – Prezes Klubu Aktywnej Społeczności miała za zadanie degustować i ocenić te wyborne specjały. Smak przygotowanych potraw zadowolił najwyraźniej wytrawne podniebienia komisji, ponieważ wszystkie 12 miejscowości zostało jednogłośnie wyróżnionych.
Panie dla wszystkich łasuchów przygotowały także „Słodką Kawiarenkę” gdzie można było pokosztować wspaniałe ciasta wykonane przez gospodynie z naszej gminy.

Kolejną atrakcję przygotowali strażacy ochotnicy z Łoniowa i Świniar prezentując akcję ratowania osoby uległej wypadkowi samochodowemu oraz pokaz gaszenia pożaru.

Niedzielne popołudnie dostarczyło wszystkich przybyłym całe mnóstwo wrażeń. Najmłodsi uczestnicy festynu przenieśli się z duetem Mefisto w świat czarów i magii. Były również konkursy z nagrodami dla rodziców i dzieci, możliwość skorzystania z bezpłatnych porad świętokrzyskich lekarzy oraz obejrzenia różnego rodzaju stoisk naszego regionu.

Wszystkich przybyłych gości, aż do godzin wieczornych bawił zespół Ewa i Fant oraz gwiazda wieczoru punk rockowy kwartet z Kielc – zespół All Is On.

Imprezę zakończył widowiskowy pokaz sztucznych ogni oraz występ zespołu DSP.

 

Autor: Marcin Maj

Wielkość czcionki
Kontrast