| loniow.pl |
AKTUALNOŚCI

Rolnicy i mieszkańcy Gminy Łoniów świętowali zakończanie żniw

Dożynki to piękna, ludowa tradycja stanowiąca część naszej kultury i narodowej tożsamości. Tradycja ta jest wciąż żywa w Gminie Łoniów. W niedzielę, 11 sierpnia 2019 r. odbyło się Gminne Święto Plonów.

Świętowanie zainaugurował uroczysty korowód z dożynkowymi wieńcami oraz dziękczynna Msza Święta w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa w Łoniowie, podczas której poświęcono tegoroczne dary ziemi i podziękowano za kolejny rok owocnej pracy.

Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy wraz z pocztami sztandarowymi, w asyście orkiestry dętej z Męciny przemaszerował na plac dożynkowy przy Urzędzie Gminy gdzie wspólnie odśpiewano hymn, a zaraz potem przystąpiono do najważniejszego obrzędu, przekazania gospodarzom bochna chleba wypieczonego z ziarna z tegorocznych zbiorów. Ceremonii tej na ręce wójta gminy i przewodniczącego rady gminy dokonali starostowie dożynek, Jolanta Chmiel i Tadeusz Urbański.

Tradycją dożynkową jest konkurs oraz „ośpiewanie wieńców”. Tegoroczne wieńce przygotowane zostały przez sołectwa: Chodków Stary, Jasienica, Łoniów, Sulisławice, Świniary Nowe, Trzebiesławice i Wnorów.
Wybór najpiękniejszego był niełatwy, gdyż każdy wieniec był misternie wykonany i pięknie udekorowany. Jury orzekło ostatecznie, że pierwsza nagroda należy się sołectwu Łoniów i to właśnie ten wieniec dożynkowy będzie reprezentował gminę Łoniów na dożynkach powiatowych, które odbędą się 25 sierpnia w Koprzywnicy.

Święto Plonów stało się również doskonałą okazją do wręczenia nagrody dla Sołtysa Roku, którym został Włodzimierz Cieśla, sołtys Krowiej Góry.

Dożynki to przede wszystkim czas zabawy, dlatego w niedzielne popołudnie nie brakowało muzyki i tańca.
W części artystycznej na scenie zaprezentowały się zespoły „Łoniowianie” oraz „Czerwone Korale”.

Podczas imprezy uczestniczy mogli korzystać z wielu atrakcji. Były stoiska instytucji i firm związanych z rolnictwem i sadownictwem. Smakosze dziczyzny mogli spróbować dań przygotowanych przez Koło Łowieckie „ŁOŚ” w Łoniowie oraz Koło Łowieckie Ziemi Sandomierskiej.
Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych. Były karuzele, dmuchane zjeżdżalnie czy malowanie twarzy. Nie zabrakło też waty cukrowej, gofrów, popcornu i stoisk z zabawkami. Wielką atrakcją okazał się blok animacyjny pełen zabaw i konkursów dla dzieci.

Gwiazdą artystycznej części dożynek był występ zespołu InoRos&Liber, a imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni i dyskoteka pod gwiazdami z zespołem VARIAX.

 

Autor: Marcin Maj

Wielkość czcionki
Kontrast