| loniow.pl |
OGŁOSZENIA

PRZEGLĄDY KOMINIARSKIE NA NOWYCH ZASADACH!

Przeglądy kominiarskie to obowiązek, o którym musi pamiętać każdy właściciel domu. Jest to kwestia nie tylko bezpieczeństwa, ale również wymóg prawny. Do niedawna dowodem na dopełnienie formalności było papierowe potwierdzenie wydane przez kominiarza.

Od 18 września 2023 r. kominiarze nie mogą już wystawiać papierowych sprawozdań z przeglądów kominiarskich. Zgodnie z nowymi ustaleniami ważne będą tylko protokoły elektroniczne (e–protokoły) umieszczone w CEEB. Dostęp do protokołu w CEEB możliwy jest po zalogowaniu się użytkownika na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Można go pobrać w dowolnym momencie. E-protokół jest jedynym ważnym dokumentem potwierdzającym wykonanie przeglądu kominiarskiego.

Umieszczenie protokołu w CEEB oznacza, że inspektorzy nadzoru budowlanego mogą w każdej chwili zweryfikować, czy właściciel danej nieruchomości dopełnił obowiązku corocznego przeglądu kominowego. Jeśli okaże się, że brakuje takiego dokumentu – za zaniedbanie grożą kary. Niewykonanie corocznego obowiązkowego przeglądu kominiarskiego zagrożone jest mandatem do 500 zł.

Przegląd kominowy możemy zamówić za pośrednictwem platformy CEEB: https://zone.gunb.gov.pl/pl/przeglad-kominowy  lub firmy posiadającej uprawnienia kominiarskie

Wielkość czcionki
Kontrast