Powiatowe Święto Plonów 2021

Dożynki to święto dziękczynienia za plony ziemi, święto rolników zakorzenione w kulturze wsi od XVI wieku. Tuż po zakończeniu żniw z ostatnich kłosów zboża wito wieniec dożynkowy, który zanoszono do kościoła do poświęcenia, a potem do domu gospodarza. Wieniec wiły żniwiarki przetykając kłosy zbóż kwiatami polnymi, ziołami i zdobiąc orzechami laskowymi, owocami i warzywami. Ich kształt nawiązywał do regaliów królewskich, a zwłaszcza korony lub mitry. Wieniec otoczony uroczystym orszakiem zanoszono do kościoła, aby go poświęcić. Później pochód udawał się do dworu gospodarza i żeńcy przekazywali mu wieniec i chleb upieczony z mąki z pierwszych zbiorów, w zamian gospodarz odwdzięczał się poczęstunkiem dla wszystkich. A że korowodowi towarzyszyła kapela, obchody kończono zabawą przy muzyce.

Współcześnie organizacja Dożynek czy też Święta Plonów nawiązuje do tych staropolskich zwyczajów. Nie inaczej było podczas Powiatowego Święta Plonów w Łoniowie 29 sierpnia 2021 roku. Już od godziny 12.45 na placu obok UG trwał konkurs na najpiękniejszy wieniec Gminy Łoniów, w którym wzięło udział 6 miejscowości – Bogoria, Jasienica, Łoniów, Sulisławice, Świniary Stare, Zawidza. Decyzją komisji konkursowej Gminę Łoniów na Powiatowym Świecie Plonów reprezentował wieniec z Łoniowa.

W korowodzie dożynkowym stanęły poczty sztandarowe i delegacje z poszczególnych gmin powiatu dumnie prezentujące przygotowane wieńce dożynkowe.  Prowadzony przez Orkiestrę Strażacką z Męciny barwny pochód wyruszył w stronę kościoła św. Mikołaja w Łoniowie, gdzie odbyło się poświęcenie wieńców i Msza święta Dożynkowa celebrowana przez proboszcza Parafii ks. kan. dr Bogdana Krempę.

Dalsza część imprezy odbyła się na scenie i placu przy UG w Łoniowie, gdzie starostowie dożynek uroczyście przekazali chleb na ręce Starosty Sandomierskiego Marcina Piwnika i Wójta Gminy Łoniów Szymona Kołacza, a  delegacje wieńcowe z poszczególnych gmin zaprezentowały i ośpiewały swoje wieńce biorące udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy z Powiatu Sandomierskiego. Decyzją komisji konkursowej I miejsce zajął wieniec z Łoniowa, który  reprezentował będzie Powiat Sandomierski na Dożynkach Wojewódzkich w Kielcach. Pod namiotami biesiadnymi na zaproszonych gości i mieszkańców Gminy czekała Biesiada Dożynkowa, której towarzyszył występ zespołu „Gorzyczany” i Ali Śmielak. Dla mieszkańców gminy i zgromadzonych gości zaśpiewali również artyści z zespołów „TerazMy” i „Daj To Głośniej”. Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni.

 

Autor: Zdzisława Drach

fot. Ewelina Zygmunt i Zdzisław Misiak

Wielkość czcionki
Kontrast