Niedziela Profilaktyki Onkologicznej

O tym, że wiara, zdrowie i rodzina są najważniejszymi wartościami w życiu człowieka mówił profesor Stanisław Góźdź – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii 10 czerwca podczas „Niedzieli Profilaktyki Onkologicznej” w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach. Przy kościele dyżurował cytomammobus ŚCO.

Ksiądz Artur Traczewski, kustosz Sanktuarium MBB odprawił mszę św. w intencji pracowników i pacjentów Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz ich rodzin. Po Eucharystii profesor Stanisław Góźdź wygłosił wykład: – Współczesny człowiek ma wiele wyzwań, ale powinien pamiętać, że jego punktem odniesienia są wartości nadrzędne: wiara i rodzina. O zdrowie tej rodziny powinniśmy dbać, bo ona daje nam siłę i poczucie bezpieczeństwa – mówił profesor Stanisław Góźdź, przypominając, że w blisko 70 proc. nasze zdrowie zależy od nas samych. – Od naszej postawy wobec samych siebie, od stylu życia, przestrzegania zasad profilaktyki – przypomniał zachęcając kobiety do korzystania z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych, które pomagają wykryć raka piersi i raka szyjki macicy we wczesnej fazie, co zwiększa szanse skutecznego leczenia tych nowotworów.

Przez całą niedzielę przybywający do Sanktuarium pielgrzymi mogli otrzymać porady i informacje na temat profilaktyki onkologicznej. Panie w wieku 25 – 59 lat korzystały z bezpłatnych badań cytologicznych, a panie w wieku 50-69 lat – z bezpłatnych badań mammograficznych w cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, który specjalnie w tym dniu dyżurował przy kościele. W działaniach edukacyjnych towarzyszyły Świętokrzyskiemu Centrum Onkologii Amazonki z Sandomierza.

Honorowy patronat nad „Niedzielą Profilaktyki Onkologicznej” objął Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

 

Źródło: Świętokrzyskie Centrum Onkologii
Foto: Łukasz Grudzień

Wielkość czcionki
Kontrast