| loniow.pl |
AKTUALNOŚCIKULTURA

Najpiękniejsza Palma Wielkanocna Gminy Łoniów 2023

Niedziela 2 kwietnia 2023 obchodzona była w Kościele pod nazwą Niedzieli Palmowej.  W tym dniu wspominamy triumfalny wjazd Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy, podczas którego uradowany tłum kładł na drodze przed Nim płaszcze i zielone gałązki. W obchodach tego dnia najważniejsze jest święcenie palm i procesje. Niedziela Palmowa zwana też jest w Polsce Niedzielą Kwietną lub Wierzbną. Palma symbol odradzającego się życia. Wierzba symbol zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Z jej gałęzi tradycyjnie nasi ojcowie i praojcowie przygotowywali wielkanocne palmy. Gałęzie wierzby (malin, porzeczki) ścinano już w Środę Popielcową i wstawiano do naczynia z wodą, by zazieleniły się na Kwietną Niedzielę. Dołączano do nich też inne rośliny: bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak.

Palma wielkanocna miała chronić ludzi, zwierzęta, domy i pola przed czarami, ogniem i wszelkim złem tego i tamtego świata. Od dawna istniał zwyczaj połykania bazi, aby nie cierpieć na ból głowy i gardła.

Dzisiaj przeważnie kupujemy palmy u ulicznych sprzedawców. Przyznać należy, że wybór jest spory: bo mamy palemki wileńskie, góralskie, kurpiowskie. Najpiękniejsze jednak to te zrobione własnoręcznie, dlatego tradycję tą należy szanować, pielęgnować i podtrzymywać. Temu celowi służyć miał ogłoszony przez Gminny Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną konkurs na najpiękniejszą Palmę Gminy Łoniów. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Wójt Gminy Łoniów – Pan Szymon Kołacz i Proboszcz Parafii św. B-pa Mikołaja w Łoniowie ks. kan. dr Bogdan Krempa.

Odzew wśród naszych mieszkańców był pozytywny. Na Konkurs wpłynęły prace wykonane zbiorowo i indywidualnie. Wszystkie palmy wykonane zostały zgodnie z regulaminem. Za wkład pracy, zrozumienie i zaangażowanie bardzo dziękujemy. Były palmy wykonane przez dzieci i dorosłych. JURY zgodnie z regulaminem oceniło wykonane dzieła.

Wszystkie wykonane palmy można było podziwiać w Niedzielę Palmową podczas barwnego korowodu, który przeszedł z Gminnego Ośrodka Kultury pod Grotę Matki Bożej z Lourdes, a następnie procesyjnie do Kościoła w Łoniowie, aby je poświęcić. Po Mszy palmy nagrodzono.

Oto nagrodzone palmy w poszczególnych kategoriach:

Prace indywidualne:
I miejsce:
Julia Cemerys i Karolina Lech,
II miejsce:
Patryk Banaś i Wiktoria Dojka,
III miejsce: Jakub Bator i Lena Zygmunt,
Wyróżnienia: Nikola Brzozowska, Kacper Jońca i Aleksander Kawalec.

Prace zespołowe:
I miejsce:
Lena Kusik, Julia Skowron, Julia Walska,
II miejsce:
Natalia Baran, Dawid i Sandra Sikora,
Wyróżnienia: Aleksandra i Natalia Rzepka, Blanka i Nikodem Sajda; Aleksander Nenutil, Kacper Wałaszczyk, Gabriela Żyła.

Prace zbiorowe Przedszkola:
I miejsce: PP w Łoniowie (grupa wiekowa 5-6 Lat),
II miejsce:
PP w Łoniowie (grupa wiekowa 3-4 lata),
III miejsce:
Przedszkole Świniary.

Prace zbiorowe Szkoły:
I miejsce: PSP Gieraszowice,
II miejsce:
PSP Łążek (kl. II), PSP Łoniów (kl. III),
III miejsce:
PSP Łoniów (kl. VIII i Zespół Czerwone Korale),
Wyróżnienie:
PSP Sulisławice.

Prace zbiorowe Sołectwa:
I miejsce:
Sołectwo Jasienica,
II miejsce:
Sołectwo Świniary Nowe.

Prace zbiorowe KGW:
I miejsce: KGW „Łoniowianki” z Łoniowa, KGW „Herbaciarki” z Sulisławic,                 
II miejsce:
KGW „Źródlanki” z Wólki Gieraszowskiej,
III miejsce:
KGW „Kępianki” z Kępy Nagnajewskiej”.

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Autorzy:
Marek Bisztyga
Aneta Wodecka – Witczak

 

Wielkość czcionki
Kontrast