| loniow.pl |
AKTUALNOŚCI

Łoniowski wieniec wyróżniony przez parę prezydencką

Tak to było z Łoniowskiem Wieńcem Dożynkowym.

Tegoroczny Dożynkowy wieniec – dar niebios i wytwór pracy rąk człowieka wsi przygotowany został przez Koło Gospodyń Wiejskich „Łonowianki” pod merytorycznym kierunkiem instruktora GOK  p. Zdzisławy Drach. Aby wykonać wieniec, trzeba było już wiosną wysiać  nasiona kwiatów i ziół. To uczyniły gospodynie w swoich własnych ogródkach. 

Pierwsze kłosy zboża zaczęły zbierać pod koniec maja, zbierając wtedy co dopiero wykłoszone źdźbła zbóż, zasuszając je, by w ten sposób uzyskać naturalne kolory. Później zebrane zboże było starannie przebierane i układane w małe snopki. Przed przystąpieniem do splatania wieńca uczestniczyły w warsztatach słomkarskich i florystycznych przygotowujących je do wicia wieńca, prowadzonych w Gminnym Ośrodku Kultury.

Wieniec wykonany został na konstrukcji w kształcie tradycyjnej korony zwieńczonej krzyżem. Zboże było wite i plątane bez użycia kleju. Spleciony ze wszystkich rodzajów zbóż, ziół, kwiatów i owoców naszej małej ojczyzny. Do wieńca wpleciona została również leszczynowa gałązka – symbol obfitości i błogosławieństwa Bożego. Gdyż jak głosi stara polska legenda, leszczyna ulitowała się nad świętą Rodziną uciekającą przed Herodem do Egiptu i dala Jej schronienie pod swymi uliścionymi gałęziami. Dlatego jej gałązki dają spokój i szczęście.

Tak przygotowany wieniec reprezentował naszą Gminę na Powiatowych Dożynkach w Sandomierzu 30 sierpnia 2020 r. Wieniec w konkursie na najpiękniejszy wieniec powiatu sandomierskiego zajął I miejsce i reprezentował powiat sandomierski na Wojewódzkich Dożynkach w Kielcach. Również w Kielcach uzyskał miano najpiękniejszego i przez to dostąpił wyróżnienia reprezentowania Województwa Świętokrzyskiego na Dożynkach Prezydenckich w dniach 19 – 20 września br. Ze względu na sytuację epidemiologiczną związaną z pandemią, w tym roku uroczystości odbyły się w stolicy naszej Ojczyzny Warszawie i w ograniczonej formule.

Prezydenckie święto plonów, to tradycja sięgająca dwudziestolecia międzywojennego. Do tej pory odbywały się w Spale. Tradycję spalskich dożynek po 62 latach przerwy w ich organizowaniu wskrzesił w 2000 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski i jest kontynuowana przez następnych Prezydentów RP. Województwo nasze reprezentowała delegacja  w skład której wchodziły członkinie KGW „Łoniowianki”, zastępca wójta Małgorzata Pyszczek i dyrektor GOK Marek Bisztyga, Starostwo reprezentowane było przez Marcina Piwnika – Starostę Sandomierskiego, Władze wojewódzkie reprezentowali: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego  – Andrzej Bętkowski, Członek Zarządu – Marek Jońca, Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz,  Delegacja wraz z wieńcem uczestniczyła we Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie, której przewodniczył i homilię wygłosił metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz. Na dziedzińcu przed Pałacem Prezydenckim brała udział w głównych uroczystościach ceremoniału dożynkowego. Dostąpiła zaszczytu spotkania z Prezydentem Andrzejem Dudą i Jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Delegacja na ręce Prezydenckiej Pary przekazała kopię obrazu Matki Bożej Sulisławskiej, oraz kosz pełen darów sandomierskiej ziemi, wśród których znalazły się owoce, warzywa, ogórki korniszony wykonane i przekazane przez Wójta Gminy P. Szymona Kołacza i wino z winnicy OO. Dominikanów z Sandomierza. Zaskakującym, słodkim i jakże miłym upominkiem był przepiękny okolicznościowy dożynkowy tort i placek ze śliwkami przekazany przez KGW na ręce córki Prezydenckiej Pary Kingi Duda.

Wieniec otrzymał wyróżnienie i został zaproszony przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie, gdzie można go oglądać podczas Święta Chleba i podziwiać na okolicznościowej wystawie. Zwyciężył w tegorocznych Prezydenckich Dożynkach wieniec reprezentujący Województwo Małopolskie.

 

Autor/Foto: Marek Bisztyga
Foto: Grzegorz Jakubowski/KPRP

 

Wielkość czcionki
Kontrast