Jasełka w Publicznym Zespole Szkół w Łoniowie

„Pośród wielu dróg, Rodzina jest drogą pierwszą”.
Święty Jan Paweł II

Święta Bożego Narodzenia wiążą się z wieloma pięknymi tradycjami i zwyczajami. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu, zw. Jasełkami czy śpiewanie kolęd, które szczególnie cenił Św. Jan Paweł II i zapraszał do wspólnego kolędowania.
Św. Jan Paweł II twierdził, że kolędy nie tylko należą do naszej historii, ale poniekąd tworzą historię narodową i chrześcijańską. „Kiedy śpiewamy kolędy wracamy zawsze do źródła wielkich natchnień duszy ludzkiej”-mawiał Św. Jan Paweł II.

W dniu 22 grudnia 2015r. w świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej z Publicznego Zespołu Szkół w Łoniowie, którzy przygotowali przedstawienie jasełkowe pt. „Bóg rodzi się w człowieku”. Mali aktorzy przypomnieli w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi, Józefa, pasterzy oraz trzech króli przybywających złożyć pokłon Jezusowi Narodzonemu w ubogiej stajence. Na scenie zjawił się także król Herod ze swoim sługą Diabłem, a współczesna rodzina ukazana w Jasełkach z utęsknieniem czekała na przyjście Pana.

W przedstawieniu oczywiście nie mogło zabraknąć aniołków, którzy tańcem przy dźwiękach pastorałki „Zaprowadź mnie prosto do Betlejem” powitali zgromadzoną publiczność. Uroku inscenizacji dodały ulubione kolędy i pastorałki Św. Jana Pawła II, przyszłego Patrona naszej szkoły, które napełniły wszystkich świąteczną radością, miłością i nadzieją.

Mali aktorzy zaprezentowali nie tylko swoje umiejętności artystyczne, ale przede wszystkim mieli możliwość bezpośredniego uczestniczenia w tradycji Narodzenia Zbawiciela. Jasełka łączące tradycję ze współczesnością miały nakłonić odbiorcę do zastanowienia się nad istotą Świąt Bożego Narodzenia oraz do refleksji nad przebiegiem ludzkiego życia i wartościami, którymi się w nim kierujemy.

Głównym przesłaniem zaprezentowanego przez uczniów przedstawienia o Narodzeniu Pana Jezusa było odkrycie w sercach ludzi miłości, dobroci oraz szacunku i pojednania.

„Bo święta są właśnie po to,
By kochać ludzi z ochotą.
By uczyć się wybaczania,
Szacunku i pojednania.
Zamiast oceniać i krytykować,
Lepiej serdecznie wszystkich miłować.”

Elżbieta Staszewska – PZS w Łoniowie

Wielkość czcionki
Kontrast