IX Gminna Akcja Profilaktyczna „Profilaktyczny bieg po zdrowie. Patrz, tu blisko jest boisko…”.

Nie od dziś wiadomo, że Szkoła Podstawowa w Łoniowie stawia na profilaktykę zdrowia i podejmuje różnorodne działania w tym zakresie. Jednym z największych przedsięwzięć jest organizacja gminnych akcji profilaktycznych z udziałem i we współpracy wszystkich szkół w gminie.

24 maja 2018 r., w piękny słoneczny dzień, odbyła się już IX Gminna Akcja Profilaktyczna pod hasłem „Profilaktyczny bieg po zdrowie. Patrz, tu blisko jest boisko…”.

Głównymi celami tegorocznej akcji było:

  • propagowanie zdrowego sposobu spędzania czasu;
  • popularyzacja biegania wśród dzieci i młodzieży, jako element aktywności fizycznej, która ma wpływ na zdrowie człowieka;
  • promowanie postaw prospołecznych wśród dzieci i młodzieży;
  • wspieranie aktywności sportowej uczniów oraz integracja środowiska uczniowskiego.

Na stadionie koło Urzędu Gminy w Łoniowie spotkali się uczniowie wraz z opiekunami. Ilość uczestników biegu była bardzo duża, bowiem około 240. Przedstawiciele każdej szkoły prezentowali przygotowane transparenty nawiązujące do hasła tegorocznej akcji.

Akcję rozpoczęli organizatorzy, p. Wioletta Klimkiewicz oraz p. Marek Bisztyga wraz z uczennicami klasy pierwszej, które jako początkujące cheerleaderki zachęcały do pełnej aktywności sportowej i wzajemnego dopingu.

Po wspólnej rozgrzewce zaczęły się przygotowania do biegu…

Uczniowie klas młodszych (I-III) rywalizowali na dystansie 100 m, natomiast uczniowie starsi musieli przebiec 300 m.

Wszyscy uczestnicy z wielkim zaangażowaniem, domieszką rywalizacji i z ogromnym wsparciem kibiców pokonywali określone dystanse. Na twarzy młodszych i starszych uczniów pojawiał się uśmiech i szczęście, ale były też niewielkie rozczarowania, które zaraz zamieniały się w ogromną satysfakcję, że udało się dobiec do mety.

Mimo, że tego typu spotkania często mają charakter rywalizacyjny, można było zauważyć i poczuć bardzo pozytywną, miłą atmosferę, która miała na celu przede wszystkim uświadomienie społeczności szkolnej i lokalnej, iż profilaktyka to m.in. spotkania z drugim człowiekiem w atmosferze życzliwości, empatii i zrozumienia.

W tegorocznym biegu tak naprawdę nie było przegranych, pomimo, że najlepsi stawali na podium. Wszyscy byli zwycięzcami!

Każdemu uczestnikowi  wręczono pamiątkowe medale, natomiast szkoły otrzymały dyplomy i piękne puchary oraz piłki za udział w tegorocznej akcji profilaktycznej.

Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łoniowie za ufundowanie nagród rzeczowych, wody pitnej i słodkości dla uczestników oraz zapewnienia bezpieczeństwa w postaci obecności pielęgniarki p. Alicji Strach – Tyksińskiej.

Serdeczne podziękowania składamy na ręce Wójta Gminy Łoniów p. Szymona Kołacza oraz przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łoniowie, Marka Bisztygi za patronat nad IX Gminną Akcją Profilaktyczną.

Ponadto kierujemy podziękowania również wszystkim uczestnikom akcji: uczniom, nauczycielom wychowania fizycznego, opiekunom  oraz dyrektorom szkół z gminy Łoniów za przyłączenie i zaangażowanie się do działań związanych z organizacją biegu profilaktycznego.

 

Autor: Wioletta Klimkiewicz –  PSP Łoniów

Wielkość czcionki
Kontrast