Gminne Święto Plonów

07 sierpnia 2011 r. o godz. 12:00 w kościele św. Mikołaja w Łoniowie odbyła się dziękczynna Msza Święta Dożynkowa. Uroczystości religijne zapoczątkował barwny korowód z udziałem druhów strażaków, pocztów sztandarowych, dzieci ubranych w regionalne stroje ludowe oraz mieszkańców gminy, który wyruszył z placu spod Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie.

Msza św. celebrowana przez Proboszcza Parafii Łoniów ks. kan. Stanisława Zarębę i kustosza Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach ks. Mariusza Mazura CR zgromadziła w świątyni władze samorządowe szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, pracowników instytucji, a przede wszystkim rolników Gminy Łoniów.

dozynki11_2Tegorocznymi gospodarzami dożynek byli: Aneta Dyl – Kozłowska z Jezior i Jarosław Cupicha ze Skrzypaczowic. Po poświęceniu wieńca i darów starostowie dożynek z wyrazami wdzięczności wręczyli wójtowi – p. Szymonowi Kołaczowi dorodny bochen chleba symbolizujący pracowitość rolnika.

Uroczystości religijne zakończyło okolicznościowe wystąpienie wójta z podziękowaniami dla rolników i ogrodników za trud gospodarowania oraz symboliczne połamanie się chlebem.

Następnie korowód dożynkowy przeszedł z Kościoła do Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości: powitanie zaproszonych gości, przemówienia okolicznościowe oraz degustacja potraw dożynkowych przygotowanych przez instruktorów GOK.

Ze względu na piątkowe uroczystości pogrzebowe p. Jana Tworka – sołtysa Łoniowa i prezesa Zarządu Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej, odwołano część artystyczną Gminnego Święta Plonów.

Wieniec gminny przygotowany został przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie pod kierunkiem Pani mgr Zdzisławy Drach, która to wieniec zaprojektowała. Kształt wieńca nawiązywał do tradycyjnej korony, zbudowany został z różnego rodzaju zbóż, kwiatów i ziół.

Wieniec będzie reprezentował Gminę Łoniów na Powiatowych Dożynkach, które odbędą się
15 sierpnia 2011 r. w Klimontowie.

 

Autor: Marcin Maj

Wielkość czcionki
Kontrast