Gminne Święto Niepodległości

W sobotę 11 listopada  mieszkańcy Gminy Łoniów świętowali 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tegoroczne świętowanie rozpoczęło się od zbiórki pocztów sztandarowych jednostek ochotniczych straży pożarnych, szkół, instytucji, organizacji  politycznych i stowarzyszeń oraz mieszkańców  przed budynkiem urzędu gminy, który następnie uformował niepodległościowy korowód. Uroczystego charakteru korowodu nadała banderia konna oraz orkiestra, a barwnym jej elementem były biało-czerwone kotyliony.

Religijnym i duchowym akcentem jedenastolistopadowych uroczystości była uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Mikołaja Bpa w Łoniowie, którą celebrował ks. kan. Stanisław Zaręba.

Po wspólnej modlitwie uczestnicy udali się tradycyjnie pod pomnik poległych żołnierzy gdzie odśpiewano hymn państwowy, złożono kwiaty i zapalono znicze, ku pamięci poległych.

Kolejnym punktem uroczystości była okolicznościowa akademia zatytułowana „Pieśń o tej co nie zginęła” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” w Sulisławicach oraz patriotyczna wystawa udostępniona przez jednego z mieszkańców naszej gminy, na którą zaprosił Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie.

Tradycyjnie tego dnia była serwowana żołnierska grochówka oraz “rogale świętomarcińskie”, przygotowane przez instruktorów Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie.

 

Autor: Marcin Maj

 

Zalecana rozdzielczość filmu 720 lub 1080 – sprawdź ustawienia

Wielkość czcionki
Kontrast