| loniow.pl |
AKTUALNOŚCIKULTURA

Dzień Kobiet z profilaktyką raka piersi

Wyjątkowy i bardzo ważny dla kobiet temat podjęliśmy podczas obchodów Dnia Kobiet w Gminie Łoniów zorganizowanego przez GOK i GBP w Łoniowie. A tematem tym jest rak piersi, a właściwie profilaktyka raka: samobadanie i diagnostyka, a także życie po raku.

Inspiracją do zorganizowania tego dnia w ten sposób stał się udział naszej koleżanki Anety w foto-kampanii #pomacajsie organizowanej przez Fundację Kochasz Dopilnuj. Do udziału w niej zapraszane są kobiety które przeszły raka piersi. Poprzez ich wielkoformatowe czarnobiałe portrety autorki zdjęć starają się pokazać, że pomimo choroby i często mastektomii, można czuć się pięknie, kobieco, seksownie.

Rak piersi dotyka coraz młodsze kobiety, ale wykryty we wczesnym stadium jest chorobą, którą można wyleczyć. Kampania i zdjęcia są realizowane przez duet MOO i Studio Szołucha / Małgorzata Lakowska. Dzięki udostępnieniu fotografii przez Fundację Kochasz Dopilnuj, mogliśmy 6 marca 2022 zaprosić mieszkanki naszej Gminy na wernisaż wystawy zdjęć propagujących profilaktykę i przypominających o regularnym badaniu się. Impreza pod patronatem Wójta Gminy Łoniów odbyła się na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie. Wernisażowi towarzyszył program słowno-muzyczny przygotowany przez zaangażowane w akcję kobiety: czytanie historii kobiet ze zdjęć i towarzyszące mu utwory muzyczne wywoływały wzruszenie na twarzach uczestniczek spotkania. Profesjonalnie o samobadaniu opowiedziały Panie z Sandomierskiego Klubu „Amazonek”, które swoją postawą pokazują, że mimo choroby można działać społecznie, żyć aktywnie, spełniać swoje marzenia; że życie i codzienność po chorobie nowotworowej nie kończy się w czterech ścianach.

Na spotkaniu nie zabrakło również tradycyjnych tulipanów i słodkiego poczęstunku. Codziennie do końca marca w godzinach pracy GOK i GBP w Łoniowie zapraszamy do oglądania wystawy fotograficznej #pomacajsie.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji lub chcesz wesprzeć działalność fundacji zapraszamy tutaj: http://www.kochasz-dopilnuj.org/ http://www.amazonki.sandomierz.eu/o-nas/

Autor: Zdzisława Drach

Wielkość czcionki
Kontrast