Działania Szkolnego Ośrodka Kariery w Gimnazjum w Sulisławicach

Uczniowie klas trzecich gimnazjum objęci są opieką Szkolnego Ośrodka Kariery. Ma on na celu przygotowanie ucznia do świadomego wyboru drogi edukacyjnej i zawodowej.

Działania SzOK-u:

– indywidualne konsultacje i  porady w kwestii wyboru szkół ponadgimnazjalnych

– zajęcia w klasach III gimnazjum na temat zainteresowań, zdolności  i umiejętności, preferencji zawodowych, procedur rekrutacyjnych do szkół ponadgimnazjalnych, systemie edukacji w Polsce, lekcje zawodoznawcze,

„Dzień orientacji zawodowej” dla klas III gimnazjum i ich rodziców,  podczas którego uczniowie mogą zapoznać się z ofertą szkół ponadgimnazjalnych w naszym regionie,

„Forum zawodów” – spotkania uczniów z przedstawicielami różnych zawodów,

– wyjazd na Targi Edukacyjne do  Kielc. Uczniowie mogą tam zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół wyższych, poznać różne zawody i specjalności od strony praktycznej. Mogą uzyskać informacje od uczniów szkół i studentów różnych uczelni, także poznać ofertę wydawnictw,

– Wycieczki zawodoznawcze – wyjazdy do zakładów pracy,

– warsztaty z psychologiem z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sandomierzu

– prowadzenie gazetek informacyjnych na temat zawodów, szkół ponadgimnazjalnych, rekrutacji do szkół.

Koordynatorem działań jest pedagog szkolny – p. Iwona Dąbrowska.

 

TARGI KIELCE

GIEŁDA SZKÓŁ I UCZELNI 2016

 

We wtorek 22 marca 2016 roku uczniowie trzecich klas gimnazjum uczestniczyli w Giełdzie Szkół i Uczelni odbywającej się w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Podczas Giełdy Szkół i Uczelni swoją ofertę prezentowało prawie 50 ośrodków edukacyjnych.

Nasi uczniowie mieli okazję zdobyć wiele ciekawych informacji o szkołach ponadgimnazjalnych, liceach, szkołach zawodowych, instytucjach  i organizacjach oferujących dodatkowe zajęcia i programy dla młodzieży, jak również uczelniach z regionu i z kraju. Każde stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Na uczniów czekało wiele atrakcji – gry, loterie, konkursy, pokazy i degustacje. Zainteresowaniem cieszył się miedzy innymi pokaz kompanii reprezentacyjnej młodzieży z Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Nasi uczniowie wzięli także udział w zajęciach warsztatowych pod tytułem „Świat zawodów bez tajemnic” zorganizowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach.

Zajęcia warsztatowe miały na celu przybliżenie tematyki zawodoznawczej i tym samym ułatwienie uczniom wyborów edukacyjno – zawodowych. Uczniowie rozmawiali o tym czym jest zawód oraz gdzie poszukiwać informacji o zawodach. Poznali różne grupy zawodowe oraz zawody przyszłości na rynku pracy. W trakcie warsztatów uczniowie wzięli udział w zabawie edukacyjnej „Czterdzieści zawodów”, zabawie „Kalambury: Jaki to zawód?” oraz zabawie „Postaci z bajek”.

FORUM ZAWODÓW

21 kwietnia 2016 roku w Gimnazjum w Sulisławicach odbyło się

„FORUM ZAWODÓW”

 

Jest to jedna z form objęcia uczniów trzecich klas gimnazjum doradztwem szkolnym i zawodowym w ramach Szkolnego Ośrodka Kariery.
Celem forum jest ułatwienie uczniom dostępu do rzetelnej i w życzliwy sposób przekazanej informacji o zawodach i świecie pracy poprzez spotkania z przedstawicielami różnych zawodów.

W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość poznania specyfiki pracy w zawodach: fryzjer, strażak zawodowy, ratownik medyczny, psycholog, fotograf.

Przedstawiciele wyżej wymienionych zawodów w interesujący sposób opowiadali o swojej pracy, opisali jej zalety i wady oraz ścieżkę edukacyjną, jaką należy przebyć, aby móc wykonywać określony zawód.

Bardzo dziękujemy  Świętokrzyskiemu Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach,  Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Sandomierzu,  NS Nawrocki Studio photography & cinematographyoraz Studiu Urody „Euforia” w Klimontowie za umożliwienie realizacji powyższego spotkania.

 

Źródło:  www.pzs-sulislawice.pl

 

Wielkość czcionki
Kontrast