| loniow.pl |
AKTUALNOŚCI

Dożynki gminne i Jubileusz 100-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Łoniowie

Dożynki to najważniejsze święto dla wszystkich, którzy związani są z ziemią i jej plonami. Obchody tego wydarzenia przypadają na czas, gdy pustoszeją pola, a praca na nich dobiega końca. Tegoroczna uroczystość dożynkowa w Gminie Łoniów odbyła się 14 sierpnia i była połączona z obchodami Jubileuszu 100-lecia istnienia OSP w Łoniowie. Wydarzenie rozpoczęło się przemarszem barwnego korowodu przy akompaniamencie Strażackiej Orkiestry Dętej do kościoła pw. Św. Mikołaja w Łoniowie, gdzie odbyło się dziękczynne nabożeństwo. Następnie poprzez złożenie kwiatów upamiętniono poległych żołnierzy AK, biorących udział z akcji ,,BURZA” w Zawidzy. Część oficjalna tegorocznego święta łączyła w sobie tradycje dożynkowe, takie jak przekazania chleba i częstowanie nim uczestników dożynek, prezentację wieńców dożynkowych z jubileuszem OSP, z okazji którego siedmiu druhów z Łoniowa zostało odznaczonych złotym, srebrnym i brązowym medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa” oraz odznakami „Strażak wzorowy”.  Szczególne słowa podziękowania Wójt Gminy Łoniów Szymon Kołacz skierował do druhów strażaków, którzy będąc w stałej gotowości dbają o bezpieczeństwo mieszkańców.

Tradycją jest, że podczas gminnych dożynek obywa się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w tym roku udział wzięło w nim 6 sołectw: Jasienica, Łoniów, Piaseczno, Sulisławice, Świniary Nowe i Wólka Gieraszowska. Spośród wyżej wymiennych komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:

I miejsce – sołectwo Jasienica

II miejsce – sołectwo Łoniów

III miejsce – sołectwo Sulisławice

W czasie trwania dożynek odbył się również kiermasz lokalnych pyszności, przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich z Krowiej Góry, Łoniowa, Ruszczy Płaszczyzny, Trzebiesławic, Zawidzy i Wólki Gieraszowskiej, z którego całkowity dochód został przekazany na leczenie i rehabilitację Bartoszka Jędrasika z Otoki chorego na SMA2.

Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych odbyły się występy zespołów: „Pozytywnie nakręceni” i  „Ciupaga”oraz pokaz sztucznych ogni.

 

Autor: Karolina Paliwoda
Fot.: Marcin Maj

Wielkość czcionki
Kontrast