Deszczowe dożynki

W strugach deszczu 20 sierpnia 2017 r. obchodzili swoje święto rolnicy z Gminy Łoniów.

Uroczystości rozpoczęła w południe dziękczynna Msza Święta w kościele p.w. św. Mikołaja w Łoniowie, którą celebrował  ks. kan Stanisław Zaręba.  Podczas Mszy z udziałem mieszkańców, rolników, władz Gminy oraz zaproszonych gości, zgromadzeni podziękowali za tegoroczne zbiory, które w tym roku nie należały do udanych, a to za sprawą wiosennych przymrozków, przez które ucierpiała znaczna część plonów. W trakcie Mszy zostały przekazane dary ofiarne: chleba, wina, owoców, kwiatów oraz poświęcone wieńce.

Po Mszy Świętej nastąpił główny punkt uroczystości, przekazanie gospodarzom: Wójtowi Gminy i Przewodniczącemu Rady Gminy Łoniów bochna chleba wypieczonego z ziarna z tegorocznych zbiorów. Zaszczytna rola starostów dożynkowych przypadła w tym roku p. Justynie Śmiech – mieszkanki Jezior i p. Krzysztofowi Leśniak – mieszkańcowi Gągolina.

Oczywiście nie zabrakło symbolicznego dzielenia się chlebem z mieszkańcami, a także tradycyjnego obśpiewania wieńców. Swoje wieńce zaprezentowały sołectwa: Chodków Stary, Jasienica, Krowia Góra, Łoniów i Wnorów.  W trakcie tej prezentacji ogłoszony został konkurs na najpiękniejszy wieniec. Wybór nie należał do łatwych, gdyż każdy z nich był misternie wykonany i pięknie udekorowany. Gminna Komisja Konkursowa pod przewodnictwem artysty plastyk p. Zdzisławy Drach przyznało pierwsze miejsce sołectwu Wnorów, którego wieniec będzie reprezentował Gminę Łoniów w Dożynkach Powiatowych w Dwikozach.

Niestety ponieważ pogoda nie dopisała odwołano występy wszystkich artystów  zaplanowanych na ten dzień. Uroczystości zakończyły przemówienia gości oraz degustacja potraw dożynkowych przygotowany przez instruktorów Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie oraz mieszkańców gminy.

Autor: Marcin Maj

 

Wielkość czcionki
Kontrast