Być jak Ignacy

     W Publicznej Szkole Podstawowej w Gieraszowicach kończymy całoroczną przygodę z programem Być jak Ignacy! Ostatnim etapem naszej podróży jest świat Technologii Cyfrowych, Internetu i Programowania. I choć wydawało nam się, że po 7 miesiącach zdalnej nauki, wszystko na ten temat już wiemy, zagadnienia Ignacego znacznie poszerzyły nasze horyzonty wiedzowe w tym zakresie.

W trakcie zajęć tworzyliśmy bardzo nam bliskie gry i filmy 3D. Poznaliśmy techniki wykorzystywane w produkcji filmów oraz technologię wirtualnej rzeczywistości, dzięki której możliwe jest tworzenie efektów specjalnych. To, że stają się one coraz lepsze, zawdzięczamy niesamowitym umiejętnościom i kreatywności grafików komputerowych. Dzięki Ignacemu, niektórzy z nas odkryli nowe pasje! Być może rozbudzone zainteresowania zaowocują w przyszłości nowymi odkryciami i wyjątkowymi dokonaniami naukowymi naszych kolegów! Dodatkową inspiracją do samorozwoju stała się też postać wybitnego polskiego matematyka Stefana Banacha. Niesamowite, że tak wybitna osobowość i jego odkrycia, w ogóle nie były nam do tej pory znane.

Programowanie to umiejętność rozmowy z komputerem w zrozumiałych dla niego językach, czyli językach programowania. My próbowaliśmy swoich sił w programowaniu z wykorzystaniem Scratcha, PixBlocka, robotów Dash. Współcześni programiści korzystają z wielu specjalistycznych narzędzi wspomagających tworzenie i zarządzanie złożonymi aplikacjami. Ciekawym doświadczeniem dla nas było poznanie zagadnień związanych z robotyką i sztuczną inteligencją. Okazało się, że roboty oprócz swoich zalet, mają też pewne wady. Cóż, widocznie nic nie jest doskonałe!

Przeprowadziliśmy wiele twórczych dyskusji na temat sztucznej inteligencji (SI). Ciekawym zagadnieniem była zdolności maszyn do wykazywania ludzkich umiejętności. Dowiedzieliśmy się czy można zaprogramować robota zdolnego do uczuć, rozumowania, uczenia się, planowania i kreatywności…

Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, że sztuczna inteligencja jest dziś jedną z najważniejszych technologii przyszłości, która ma zastosowanie w codziennym życiu np. zakupy i reklamy online, inteligentne rolnictwo (nawadnianie, karmienie zwierząt), inteligentna klimatyzacja, Internet rzeczy czy automatyczne samochody. Wiele uwagi poświęciliśmy bezpieczeństwu i zagrożeniom w sieci. Mamy świadomość, że wciąż jest to wielkim problemem. 

Dzięki przygodzie z programem Być jak Ignacy, staliśmy się bardziej świadomymi obywatelami świata. Zdajemy sobie sprawę, że to jak wygląda nasze otoczenia dziś i jak będzie wyglądało jutro, zależy tylko od nas. To nasze małe działanie, nasza świadomość ekologiczna, odpowiedzialność, rozwój pasji, nasza nauka i praca, stworzy nasz dorosły świat!  

 

https://pspgieraszowice.pl/

 

Wielkość czcionki
Kontrast