| loniow.pl |

Zabytki

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ BOLESNEJ MISERICORDIA DOMINI” SULISŁAWICACH

 

Parafia posiada dwa kościoły. Stary w obecnym kształcie uroczyście poświęcono 24 VIII 1604 r. Wystrój wnętrza pochodzi z końca XVII i z XVIII w. Znaczna część murów jest starsza i pochodzi z XII-XIII w. Kościół ten od 1655 r. do 1888 r. był miejscem modłów wiernych przed łaskami słynącym obrazem. W kościele znajdują się dwa obrazy z 1646 r. (Zaśnięcie Matki Bożej i Ukoronowanie Matki Bożej). Nowy kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Matki Bożej, murowany, wzniesiono w latach 1871-1888 w stylu angielskiego neogotyku, według planów Wojciecha Bobońskiego i Bronisława Muklanowicza, za ks. Józefa Czapli. Od XVII wieku Sulisławice słyną jako sanktuarium maryjne ściągając setki pielgrzymów odwiedzających i modlących się przed cudownym obrazem Matki Bożej Bolesnej – „Misericordia Domini”. Obraz ten pochodzący ze szkoły nowosądeckiej z ok. 1450 r. w wymiarach 22 x 21,5 cm jest wieczkiem z bursy (pudełeczka) do chorych, do pobliskiej wsi przywiozła go w 1610 r. Rosjanka Dorota Ogrufina. Umieszczony w głównym ołtarzu zasłynął niezwykłymi łaskami, jego koronacja odbyła się 8 września 1913 r.

 

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY P.W. ŚW. MIKOŁAJA ŁONIOWIE

Parafia w Łoniowie istniała już w 1319 roku i zaliczona została do archidiakonatu sandomierskiego. Jan Długosz podaje, że w roku 1440 stał w Łoniowie kościół murowany pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa. Kościół ma jedną nawę, a zbudowany jest w kształcie krzyża. Kaplica Matki Bożej Szkaplerznej została zbudowana przez Łukasza Moszyńskiego, właściciela Łoniowa, w roku 1759. Przeciwległą kaplicę św. Franciszka Ksawerego wybudował przy końcu XVIII w. hr. Ignacy Hilary Moszyński. Obecnie w kościele znajduje się pięć ołtarzy drewnianych: wielki z obrazem św. Mikołaja Bpa Patrona kościoła, w górze obraz Matki Bożej Bolesnej, boczny św. Jana Nepomucena, boczny św. Józefa. W kaplicy prawej obraz Matki Bożej Szkaplerznej, w kaplicy bocznej po lewej stronie św. Franciszka Ksawerego. Pod chórem znajdują się stalle z obrazami 12 Apostołów, z roku 1754.

 

PAŁAC HRABIÓW MOSZYŃSKICH

Wzniesiony dla rodziny Moszyńskich przez architekta Antoniego Łuszczkiewicza w 1885 r . Budowla w typie neorenesansowej willi z wieżyczką i tarasami otoczona jest niewielkim parkiem z okazami starodrzewu założonym w 1912 roku wg projektu Stefana Celichowskiego. W okresie od 1976 do 2009 roku znajdował się tam Dom Dziecka. Obecnie rezydencja Moszyńskich jest własnością firmy prywatnej i mieści się w nim centrum konferencyjno – hotelowe wraz z Restauracją Pałacową. Efektowne usytuowanie, piękno pałacowych elewacji i bliskość romantycznego parku tworzą nastrój wyjątkowy, dzięki któremu łatwo można wyobrazić sobie urodę tej siedziby w odległych już czasach jej rozkwitu.

 

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast