| loniow.pl |
AKTUALNOŚCI

Powiatowe Święto Plonów

doz1_12Barwne wieńce dożynkowe, wesołe miasteczko, występy zespołów i mnóstwo innych atrakcji czekało na mieszkańców Gminy Łoniów, którzy w niedzielę, 26 sierpnia 2012 r., wzięli udział w uroczystościach Powiatowego Święta Planów w Łoniowie.

Barwny korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę i kapelę góralską z Łącka oraz poczty sztandarowe, wyruszył w niedzielny poranek z pod budynku dawnego urzędu do Kościoła św. Mikołaja, gdzie pod przewodnictwem Ks. kan. Stanisława Zaręby i Kustosza Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach Ks. Kazimierza Sawościanika CR odprawiona została uroczysta dziękczynna dożynkowa Msza Święta.

Udział w niej wzięli przedstawiciele władz województwa na czele z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego – p. Adamem Jarubasem, przedstawiciele powiatu, gmin, sołectw, zaproszeni goście, pracownicy państwowych i prywatnych instytucji, strażacy, mieszkańcy okolicznych gmin.

doz3_12Gościnnie udział wzięły także delegacje reprezentowane przez starostów z rejonów ostrogskiego na Ukrainie i pińskiego na Białorusi, z którymi powiat sandomierski utrzymuje partnerską współpracę.

W trakcie mszy zostały przekazane dary ofiarne: chleba, wina, owoców, kwiatów oraz poświęcone wieńce. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali pod budynek nowego Urzędu Gminy gdzie odbyły się główne uroczystości dożynkowe.

Inauguracji Powiatowego Święta Plonów dokonali: Starosta Sandomierski – p. Stanisław Masternak oraz Wójt Gminy Łoniów p. Szymon Kołacz. Jak nakazuje tradycja otrzymali oni z rąk Gospodarzy Dożynek p. Marioli Urbańskiej, mieszkanki Trzebiesławic ,gmina Łoniów i p. Witolda Stefaniaka z Wielogóry gmina Samborzec – bochen chleba upieczony z mąki ze zbóż z tegorocznych zbiorów.

W dalszej części ceremoniału dożynek nastąpiło oficjalne otwarcie nowego budynku Urzędu Gminy w Łoniowie. Jego poświęcenia dokonał Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej Ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz. Przy tej okazji uczestnicy Dożynek mogli obejrzeć nowe pomieszczenia biurowe, do których zapraszali pracownicy urzędu.

Dożynki były okazją do podsumowań, wręczenia nagród i wyróżnień. Tak stało się również w tym roku gdzie podsumowana została XIV edycja Konkursu „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku 2012”. Celem konkursu była ochrona środowiska naturalnego polskiej wsi oraz mobilizacja mieszkańców do dbałości o utrzymanie czystości, porządku i bezpieczeństwa w gospodarstwie.

W powiatowych eliminacjach konkursu „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku” zwyciężyli:
I miejsce – Państwo Grażyna i Zenon Mroczek – gmina Dwikozy
II miejsce – Państwo Krystyna i Dariusz Perchlicki – gmina Łoniów
III miejsce – Aneta i Mirosław Juda – gmina Koprzywnica

W gminnych eliminacjach konkursu „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku” zwyciężyli:
I miejsce – Państwo Krystyna i Dariusz Perchlicki – Sulisławice
II miejsce Agnieszka Chmiel – Wnorów
III miejsce Państwo Henryka i Jan Bednarczyk – Ruszcza Płaszczyzna.

doz4_12Ośpiewanie wieńców było kolejnym punktem Dożynek. Na scenie zaprezentowały się grupy ośmiu gmin powiatu sandomierskiego. W trakcie tej prezentacji ogłoszony został konkurs na najpiękniejszy wieniec. Wybór nie należał do łatwych, gdyż każdy z nich był misternie wykonany i pięknie udekorowany. Powiatowa Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Pani Katarzyny Pisarczyk ostatecznie wyróżniła wszystkie zaprezentowane wieńce, a pierwszą nagrodę przyznała Gminie Klimontów, która będzie reprezentowała powiat sandomierski na Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich w Pińczowie.

Łoniowski wieniec dożynkowy spleciony został ze wszystkich rodzajów zbóż i owoców naszej łoniowskiej ziemi – mówił Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie p . Marek Bisztyga. Do wieńca wpleciona została leszczynowa gałązka symbolizująca obfitości i Boże błogosławieństwo, a także dająca spokój i szczęście. Tak przygotowany wieniec opleciony został także różańcem przygotowanym z pieczywa wykonanego z tegorocznej mąki.
Wieniec przygotowany został przez młodzież i instruktorów pod kierunkiem p. Zdzisławy Drach instruktora, plastyka Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie.

Serdeczne podziękowania wszystkim rolnikom za ich całoroczny trud związany z ciężką i pełną poświęceń pracą na roli po prezentacji wieńców złożył m.in. prezes Grupy Producenckiej Owoców i Warzyw AG FOOD Sp. z. o. o. – p. Piotr Trojanowicz.

„Co kojarzy mi się z moją gmina?” pod takim hasłem Lokalna Grupa Działania z Sandomierza zorganizowała dla najmłodszych uczestników Dożynek konkurs plastyczny. Dwudziestu uczestników otrzymawszy niezbędne przybory miało za zadanie namalowanie z czym kojarzy się im ich gmina. Wśród nagród zdobyć można było: cyfrowy aparat fotograficzny, odtwarzacz MP4 czy grę edukacyjną. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali torbę gadżetów LGD oraz dyplom.

doz7_12Specjalnie na tę okazje przygotowane było wiele atrakcji. Były wystawy, wesołe miasteczko ale przede wszystkim nie zabrakło muzyki i tańca. Na pokaz umiejętności tanecznych i wokalnych zaprosił zespół „Łoniowianie”, a w górskie klimaty wszystkich przybyłych gości przeniosła Kapela Kuźnicka z Łącka.

Dożynkowa scena była także miejscem udanego debiutu zespołów „Virow” i „INCOGNITO”, w których w skład wchodzi młodzież z naszej gminy.

Wspaniałej zabawy dostarczyły również zespoły „Project Band” oraz „Markens” porywając wszystkich przybyłych w wir tańca.

Gwiazdą wieczoru był zespół „NoToCo”, wykonujący piosenki łączące polski folklor z wpływami rock&rolla. Koncert grupy był doskonałym zwieńczeniem tegorocznego Powiatowego Święta Plonów.

 

Autor: Marcin Maj

Wielkość czcionki
Kontrast