Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych TROPEM WILCZYM SULISŁAWICE 2017
W niedzielę 26 lutego 2017 roku o godz. 14.00 w Sulisławicach odbył się ogólnopolski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. Organizatorem przedsięwzięcia był Publiczny Zespół Szkół im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” w Sulisławicach.
Tropem Wilczym to akcja zapoczątkowana w 2013 roku w Warszawie w związku z ustanowieniem przez parlament w 2011 roku 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Miał on na celu upamiętnienie żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Wówczas w Biegu wzięło udział 50 uczestników. W tegorocznej edycji uczestniczyło ponad 60 tysięcy biegaczy z ponad 240 miejscowości w Polsce oraz za jej granicami.
Szkoła w Sulisławicach przystąpiła do organizacji Biegu po raz drugi gromadząc w tym roku prawie 120 osób zainteresowanych bieganiem, historią współczesną oraz ciekawym spędzeniem czasu. Uczestnicy zostali wyposażeni w pakiety startowe (patriotyczna koszulka biegowa, materiały informacyjne n.t. Żołnierzy Wyklętych, piękne medale). W tegorocznej edycji organizatorzy wybrali na patriotyczną przewodniczkę po historii Danutę Siedzikównę ps. Inka. To jej podobizna umieszczona została na koszulce. Od 1943 roku była sanitariuszką – żołnierzem AK. Aresztowana w lipcu 1946 roku i mimo, że nie miała jeszcze 18 lat została skazana na karę śmierci. Rozstrzeliwana wraz z por. Feliksem Salmanowiczem „Zagończykiem” 28 VIII 1946 r., stojąc przed plutonem egzekucyjnym krzyknęła „Niech żyje Polska”.
Uczniowie przygotowali program słowno-muzyczny na temat Żołnierzy Wyklętych, wspólnie zaśpiewano „Balladę o Rotmistrzu Pileckim” Lecha Makowieckiego. Bezpośrednio po uroczystości w asyście Policji, Straży Pożarnej oraz opieki medycznej wystartował bieg konkursowy na 4 km. Na linii startu stanęło 12 osób. Znaczna część osób wybrała bieg na dystansie 1963m tzw. „honorowym” (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek). Pogoda i humory dopisały. Wszyscy z uśmiechem i satysfakcją dotarli na linię mety.
Na zmęczonych biegiem czekał bigos oraz sulisławska herbata.
Wyniki biegu na 4 km:
- Bartłomiej Tworek z Opatowa (czas 15 min 27s)
- Konrad Stępień z Opatowa (czas 18 min 00s)
- Karol Szymański z Dmosic (czas 18 min 31 s)
Najlepszy wynik wśród uczniów PZS w Sulisławicach uzyskał Grzegorz Chamerski (18 min 53 s) – zajął 5 miejsce.
Wszyscy uczestnicy Biegu Pamięci otrzymali pamiątkowe medale, zwycięzcy zostali uhonorowani pucharami oraz nagrodami.
Organizatorzy dziękują za wspólnie spędzony czas, zadumę nad zawiłą polską historią, tragicznymi losami młodych żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. Podziękowanie należy się także za bardzo dobrą i kulturalną zabawę.
Bieg wsparli: Wójt Gminy Łoniów, Ochotnicza Straż Pożarna w Sulisławicach, Ośrodek Zdrowia w Sulisławicach, Policja, Koło Gospodyń Wiejskich „Herbaciarki”, Świetlica w Sulisławicach.
Nagrody w biegu na 4km przekazali: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sandomierzu, Drukarnia SzostakDruk, Anonimowy Darczyńca.
Serdecznie dziękujemy!
Autor: Joanna Szpyt