Nagrody „Semper Fidelis”

Do 15 września można zgłaszać kandydatury do Nagrody „Semper Fidelis”, którą IPN chce honorować osoby, instytucje i organizacje, które działają na rzecz upamiętniania dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich. Nagroda zostanie wręczona, po raz pierwszy, w październiku.

Jak poinformował Instytut Pamięci Narodowej, honorowe wyróżnienie będą corocznie otrzymywać osoby, instytucje i organizacje społeczne za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich zarówno w kraju, jak i za granicą. Kapituła nagrody w każdym roku ma również możliwość przyznania jednej nagrody post mortem.

IPN podkreśla, że Nagroda „Semper Fidelis” (z łac. zawsze wierny) ma także walor edukacyjny. “Pomoże w rozpowszechnianiu wiedzy na temat tego, co Polska straciła po 1945 r. A straciła wiele. Na Kresach pozostały relikwie dawnej Rzeczypospolitej – to źródło naszej tożsamości, tradycji, kultury. Wszyscy, którzy poświęcają się ratowaniu tych pamiątek, przywracaniu i utrwalaniu pamięci o historii tych ziem, zasługują na szczególne uznanie i wdzięczność obecnych i przyszłych pokoleń Polaków” – napisał IPN.

Kandydatury do tegorocznej edycji nagrody można zgłaszać do 15 września – po wypełnieniu wniosku znajdującego się na stronie internetowej IPN w zakładce „Nagrody” i w pliku „Semper Fidelis” oraz po przesłaniu go na adres Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej: semperfidelis@ipn.gov.pl.

Wielkość czcionki
Kontrast