| loniow.pl |
AKTUALNOŚCI

Powiatowe Święto Plonów 2016

Od uroczystego korowodu rozpoczęły się tegoroczne Dożynki Powiatowe, które odbyły się  28 sierpnia 2016 r. w Gminie Łoniów. W korowodzie dożynkowym, które prowadziła Miejska Orkiestra Dęta z Tarnobrzega zaprezentowały się wszystkie gminy powiatu sandomierskiego.

Tradycyjny staropolski obrzęd Dożynek rozpoczęła w południe dziękczynna Msza święta w kościele p.w. św. Mikołaja w Łoniowie. Podczas nabożeństwa z udziałem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego – Adama Jarubasa, posłów, mieszkańców, rolników, władz Gminy oraz zaproszonych gości, zgromadzeni podziękowali za tegoroczne zbiory.

Po Mszy Świętej barwny korowód udał się na plac przy Urzędzie Gminy w Łoniowie, gdzie odbyła się kolejna część ceremoniału.

Uroczystości święta plonów rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania hymnu, a zaraz potem przystąpiono do najważniejszego obrzędu – przekazania gospodarzom bochna chleba wypieczonego z ziarna z tegorocznych zbiorów. Ceremonii tej dokonali starostowie dożynkowi – Krzysztofa Swajda, mieszkanka Wólki Gieraszowskiej (gm. Łoniów) i Wojciech Chmiel – mieszkaniec Kichar Starych (gm. Dwikozy).

W części obrzędowej poszczególne gminy przystąpiły do ośpiewania wieńców. W trakcie prezentacji ogłoszony został konkurs na najpiękniejszy wieniec. Komisja konkursowa pod przewodnictwem p. Katarzyny Pisarczyk, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu oceniało wieńce, biorąc pod uwagę następujące kryteria: zgodność z tradycją regionu, kształt wieńca, sposób zdobienia, użycie tradycyjnych materiałów oraz ogólny wyraz artystyczny.

Ostatecznie komisja uznała, że wszystkie wieńce są jednakowo piękne i zgodne z tradycją lecz na szczególne wyróżnienie zasługuje wieniec Gminy Łoniów, który będzie reprezentować powiat sandomierski na Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich w Końskich.

Dożynki były okazją do podsumowań, wręczenia nagród i wyróżnień. Tak stało się również w tym roku gdzie podsumowana została XVIII edycja Konkursu „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku 2015”.

W powiatowych eliminacjach konkursu „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku” zwyciężyli:
I miejsce – Jolanta  Chmiel ze Skrzypaczowic – gmina Łoniów
II miejsce – Marta Gawron z miejscowości Przezwody –  gmina Wilczyce
III miejsce – Alicja Wiśniowska  z miejscowości Słupcza –  gmina Dwikozy

W gminnych eliminacjach konkursu „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku” zwyciężyli:
I miejsce – Jolanta  Chmiel ze Skrzypaczowic
II miejsce – Małgorzata Ramus z Łążka
III miejsce – Lucyna Rybak z Suliszowa

Wyróżnienia:
Joanna Hajduk – Chodków Nowy, Ada Szewczyk – Łoniów, Dorota Pyszczek – Skwirzowa

Szczególne podziękowania przypadły p. Tomaszowi Błasiakowi – sołtysowi sołectwa Świniary Stare, który otrzymał wyróżnienie w konkursie „SOŁTYS ROKU 2015”.

Częścią Dożynek Powiatowych było widowisko obrzędowe przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie w czasie realizacji projektu „Dożynki czy okrężne – dawne zwyczaje i obrzędy budujące więzi społeczne na wsi sandomierskiej” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Uczestnicy działań projektowych wzięli udział w barwnym korowodzie niosącym wieniec dożynkowy do kościoła, ośpiewali i obtańczyli wieniec a także zaprezentowali scenkę obrzędową „Pieczenie chleba”.

Prawdziwe show dla licznie zgromadzonej publiczności zapewnił występ Genowefy Pigwy. Słynna kobieta z Napierstkowa w Kieleckiem, w którą wciela się Bronisław Opałko zasłynęła z celnych komentarzy i wyjątkowo cięte riposty odnoszącej się do aktualnych wydarzeń politycznych, a przede wszystkim naszych narodowych przywar.

Wieczorną część imprezy otworzył występ solistów oraz zespół z Niepublicznej Placówki Oświatowo – Wychowawczej Centrum Edukacji Artystycznej GAMA z Sandomierza.

Gwiazdą artystycznej części dożynek był występ zespołu MAFIA oraz MASTERS. Imprezę zakończyła dyskoteka pod gwiazdami z zespołem PROJECT BAND.

Obchodom święta plonów towarzyszyły liczne stoiska instytucji i firm związanych z rolnictwem i sadownictwem. Można było oglądać wystawę owoców i warzyw oraz sprzęt rolniczy, skorzystać z wesołego miasteczka czy zajrzeć do zielonego ogródka z przysmakami z grilla.

Autor: Marcin Maj

 

Wielkość czcionki
Kontrast